Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Sprawdź, na co idą twoje pieniądze

W piątek (13 lipca) Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna uruchomił wirtualny kalkulator, dzięki któremu w prostej, przejrzystej graficznie formie mieszkańcy mogą sprawdzić m.in. na co samorząd przeznacza ich pieniądze z podatków.  

Budżet w przystępnej formie 

Koniec wertowania wielostronicowej uchwały budżetowej, pełnej tajemniczych cyfr, paragrafów, tabel i objaśnień. Od teraz mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna mogą w łatwy sposób sprawdzić, co i jak wpływa na stan samorządowej kasy.

Wiedzieć więcej

Dzięki wirtualnemu kalkulatorowi, dostępnemu na uruchomionej w piątek (13 lipca) stronie internetowej: konstancinjeziorna.nacoidamojepieniadze.pl, zobaczymy, jak płacone przez mieszkańców podatki dzielone są na poszczególne zadania realizowane przez samorząd. Z kolei za pomocą specjalne suwaka, wskazując swoje miesięczne dochody, program wyliczy, ile z naszego podatku trafia do budżetu gminy. Poszczególne ikony symbolizujące np. komunikację, oświatę, pomoc społeczną w przejrzystej graficznie formie pokazują, pomiędzy jakie zadania i w jakiej kwocie dzielony jest nasz podatek. Żeby dowiedzieć się więcej szczegółów np. z zakresu oświaty, wystarczy kliknąć na odpowiednią ikonę, a ukaże się bardziej szczegółowy opis.

Podatek wraca

PIT w Konstancinie-Jeziornie rozlicza 78 proc. mieszkańców. Dzięki dostępnemu na stronie symulatorowi możemy zobacz, jak brakujące 22 proc. wpływów z PIT może zmieni naszą gminę. Dlatego tak ważne jest, aby rozliczać podatek tak, gdzie mieszkamy - niezależnie od miejsca zameldowania. Pamiętaj! Twoje podatki wrócą do Ciebie!

Dane poglądowe

Symulator internetowy jest narzędziem poglądowym, odnosi się wyłącznie do podatku dochodowego od osób fizycznych, a poszczególne wyniki mogą delikatnie różnić się od stanu faktycznego, bo różne mogą być chociażby koszty uzyskania przychodu. Wyniki są też zaokrąglane. Program uwzględnia progi podatkowe, ale nie bierze pod uwagę odliczeń czy sytuacji, w której małżonkowie rozliczają się wspólnie. Dlatego wygenerowanych kwot należy przyjmować orientacyjnie. Opiekę merytoryczną nad projektem sprawuje Europejski Instytut Marketingu Miejsc „Best Place”, a audytem algorytmu zajmuje się PwC Polska.

Autor: Patryk Siepsiak - Biuro Komunikacji Społęcznej

2018-07-13

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer