Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Ostatnie pożegnanie Stanisława Likiernika „Stacha”

Stanisław Likiernik, powstaniec warszawski, jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Armii Krajowej, zmarł 17 marca w wieku 95 lat we Francji. Pochowany zostanie natomiast w Polsce. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 21 maja na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jego prochy zostaną złożone w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej.

Urodził się 25 czerwca 1923 roku w Garwolinie. Jego ojciec był rotmistrzem kawalerii. Mieszkał w Konstancinie i Warszawie. W czasie okupacji w Armii Krajowej w grupie stanowiącej trzon Kedywu Kolegium A. Uczestniczył w wielu akcjach sabotażowo-dywersyjnych, w Powstaniu Warszawskim walczył na Woli, Starówce i Czerniakowie, kilkakrotnie ranny. Był jednym z dwóch pierwowzorów Kolumba – Staszka Skiernika z powieści Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20.” Podporucznik Armii Krajowej, w 2011 roku został mianowany przez Ministra Obrony na stopień podpułkownika Wojska Polskiego. Uhonorowany Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta. Przez większość życia mieszkał w Saint-Germain-en-Laye pod Paryżem, mieście partnerskim Konstancina-Jeziorny.

Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o godz. 12.00 w poniedziałek 21 maja w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prochy Stanisława Likiernika zostaną złożone w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej.

Autor:

2018-05-17

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer