Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Obchody Dnia Strażaka

W niedzielne (12 maja) popołudnie na ulice Konstancina-Jeziorny wyjechało kilkanaście wozów strażackich. Na szczęście nie zmierzały one do pożaru, lecz na huczne obchody Dnia Strażaka w Parku Zdrojowym. Tam na mieszkańców czekał szereg wyjątkowych atrakcji.

Parada strażacka

Uroczyste obchody strażackiego święta rozpoczęły występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia oraz Miejskiej Orkiestry Moderato z Warki przed CH Stara Papiernia. Później muzycy ruszyli w stronę Parku Zdrojowego, w towarzystwie pocztów sztandarowych jednostek OSP z naszej gminy, włodarzy Konstancina-Jeziorny, zaproszonych gości i mieszkańców. W ślad za nimi podążał konwój wozów strażackich oraz innych pojazdów używanych przez naszych strażaków. Kolorowej, muzycznej paradzie z mażoretkami na czele z zaciekawieniem przyglądali się mieszkańcy, licznie zebrani wzdłuż trasy przemarszu. Dzieciom szczególnie wiele radości sprawiały syreny wozów strażackich, wybrzmiewające w krótkich przerwach między kolejnymi utworami orkiestry. Ta z kolei oczarowała starszych widzów, m.in. ciekawymi aranżacjami kultowych utworów zespołu Queen.


Atrakcje w Parku Zdrojowym

W Parku Zdrojowym na mieszkańców czekało miasteczko namiotowe pełne różnorodnych atrakcji, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Krótko po zakończeniu parady w amfiteatrze została odprawiona msza polowa w intencji wszystkich strażaków, a w szczególności tych z jednostek działających na terenie gminy Konstancin-Jeziorna. 

Po nabożeństwie i występie młodzieży z orkiestry ze Zwolenia goście przenieśli się na plac przy amfiteatrze, aby wziąć udział w oficjalnej części uroczystości. Wszystkich zgromadzonych przywitał Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna. – Z okazji waszego święta zgromadziliśmy się tak licznie, aby podziękować za wasze ofiarne, bezinteresowne działania na rzecz bezpieczeństwa innych – powiedział burmistrz, zwracając się do zebranych strażaków. – Władze samorządowe naszej gminy przywiązują wielką wagę do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, których w naszej gminie mamy dziewięć.

Nowy wóz dla OSP Bielawa

Podniosłym momentem było wręczenie odznaczeń dla druhów. Dalsza część uroczystości szczególnie ważna była dla mieszkańców Bielawy. Dzięki wsparciu Rady Miejskiej, władz samorządowych i instytucji państwowych, a także prywatnych sponsorów, bielawska jednostka OSP wzbogaciła się o nowy, w pełni wyposażony wóz bojowy. – Niech ten samochód służy jak najlepiej waszej jednostce i wszystkim mieszkańcom miasta i gminy Konstancin-Jeziorna – powiedział burmistrz Jańczuk, uroczyście przekazując kluczyki do nowego pojazdu Mateuszowi Siudzińskiemu, prezesowi jednostki OSP w Bielawie. Następnie pojazd został poświęcony przez ks. Stanisława Leszka Jackiewicza, dziekana dekanatu konstancińskiego oraz ks. Jana Tonderę, proboszcza Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Konstancinie-Jeziornie. 

Po oficjalnych uroczystościach orkiestra ze Zwolenia dała pokaz musztry paradnej, a dzień pełen atrakcji zakończył występ Miejskiej Orkiestry Moderato z Warki. Na finał koncertu fenomenalnym talentem wokalnym popisała się Ola, która tak skradła serca widzów, że wymogli bisy na muzykach.


Moc atrakcji

Przez cały dzień w Parku Zdrojowym trwał piknik strażacki. Dzieci chętnie szalały na gigantycznym torze przeszkód. Nie brakowało też gier i konkursów, pokazówy ratownictwa medycznego i sprzętu strażackiego, warsztatów plastycznych oraz konkurencji sportowych. Tradycyjnie wzdłuż alejek parkowych stanęły stoiska handlowe, na których można było kupić różne bibeloty. Ponadto Chata Toma serwowała grochówkę, a Uzdrowisko Konstancin-Zdrój – chłodnik. Pogoda była łaskawa dla wszystkich uczestników imprezy, a ciemne chmury zaczekały z deszczem aż do zakończenia imprezy. Następne święto strażaków w Konstancinie-Jeziornie już za rok!


ZOBACZ NASZĄ GALERIĘ ZDJĘĆ (fot. A. Piętka):

Autor: Antoni Pomianowski

2019-05-13

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer