Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Pilotażowy program w walce ze smogiem

W czwartek (21 marca) gmina Konstancin-Jeziorna oraz spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Termika Energetyka Rozproszona z Wrocławia podpisały umowę realizacji pilotażowego programu likwidacji niskiej emisji. Zakłada on m.in. budowę instalacji ogrzewania gazowego w budynkach komunalnych na osiedlach: Kozia, Brzozowa, Mirków i Porąbka. 

Sposób ogrzewania mieszkań ma olbrzymi wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Spalanie w piecu paliw o bardzo niskiej jakości, ciężkiego oleju opałowego czy też odpadów jest bardzo szkodliwe dla środowiska, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia.


Umowa o współpracy

Samorząd Konstancina-Jeziorny regularnie podejmuje różne działania, których celem jest ograniczenie smogu w naszej gminie. Jednym z nich jest realizacja wspólnie z PGNiG Termika Energetyka Rozproszona sp. z o.o. z Wrocławia pilotażowego programu likwidacji niskiej emisji. Umowa o współpracy w tym zakresie została podpisana w czwartek (21 marca). Dokument sygnowali Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna i Janusz Dobrosielski, prezes zarządu PGNiG Termika Energetyka Rozproszona. Zgodnie z zapisami umowy, obie strony zobowiązują się do niezwłocznego podjęcia prac projektowych budowy wysokosprawnych „wyspowych” źródeł gazowych oraz instalacji wewnętrznych ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania w budynkach komunalnych na konstancińskich osiedlach: Kozia, Brzozowa, Mirków (ul. Mirkowska 48 B, C, D i E) i Porąbka.


Podział zadań

W ramach programu, gmina Konstancin-Jeziorna z własnych środków zaprojektuje i wykona w budynkach na wyżej wymienionych osiedlach instalacje ciepłej wody i centralnego ogrzewania. Z kolei PGNiG zobowiązało się do sfinansowania projektu i budowy: lokalnych kotłowni gazowych, opartych na kotłach kondensacyjnych oraz instalacji od gazowej sieci dystrybucyjnej, należącej do Polskiej Spółki Gazownictwa, do kotłowni i dalej – od kotłowni do dwufunkcyjnego węzła cieplnego w przyłączanych budynkach. Prace projektowe będą prowadzone etapami. Jeszcze w tym roku gmina planuje wykonać dokumentację i uzyskać pozwolenie na budowę dla inwestycji na os. Kozia i Brzozowa, a w 2020 r. – na os. Mirków i Porąbka.  

Autor: Patryk Siepsiak

2019-03-22

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer