Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Uczyli, jak prawidłowo palić w piecu

Krajowa Izba Kominiarzy, Urząd Miasta i Gminy oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Konstancinie-Jeziornie uczą mieszkańców, jak bezpiecznie i ekologicznie korzystać z domowych palenisk. Pod koniec lutego ponownie zorganizowali pokaz i warsztaty z odgórnej metody rozpalania w piecu.


Bezpieczna i ekologiczna

Emituje znacznie mniej pyłów do atmosfery i pozwala zaoszczędzić nawet do 30 proc. paliwa. To tylko niektóre zalety metody tzw. palenia od góry w piecu. Jako, że jest ona jeszcze dość słabo znana Krajowa Izba Kominiarzy, Urząd Miasta i Gminy oraz OSP Konstancin-Jeziorna po raz kolejny, 23 lutego, zorganizowali dla mieszkańców pokaz i warsztaty, jak bezpiecznie dla środowiska i ekologicznie korzystać z domowych palenisk.

– Większość użytkowników pieców grzewczych rozpala je za pomocą tradycyjnej metody tzw. palenia od dołu – przyznają kominiarze. – Jest ona nieekonomiczna. Powoduje dymienie, czym zanieczyszcza powietrze, a dodatkowo węgiel szybciej się wtedy wypala.

Dlatego warto zmienić swoje przyzwyczajenia, do czego namawiali organizatorzy pokazu przy oczku wodnym naprzeciwko C.H. „Stara Papiernia”. Kominiarze w jednym piecu prezentowali prawidłową metodę palenia, a w drugim niewłaściwą. W ten sposób mieszkańcy mogli zobaczyć na własne oczy różnicę w spalaniu.


Mniej pyłu i oszczędność

Odgórna metoda rozpalania w piecu pozwala na znaczne zmniejszenie ilości pyłów, które emitowane są do atmosfery w wyniku spalania węgla. – Jest przy tym bardziej ekonomiczna, pozwala na zmniejszenie ilości zużywanego opału, co przekłada się na spore oszczędności – podkreślają kominiarze.

Dlatego pamiętajmy, aby podczas rozpalania paleniska najpierw do pieca włożyć paliwo, czyli węgiel, a następnie rozpałkę, czyli drewno. Dzięki tej metodzie dochodzi do niemal całkowitego spalenia paliwa, a z komina uchodzi niemal przezroczysty dym.

Na stoisku mieszkańcy otrzymywali także promocyjne gadżety oraz materiały edukacyjne i informacyjne dotyczące walki z zanieczyszczeniem powietrza i bezpiecznej eksploatacji urządzeń grzewczych.


Galeria zdjęć

Autor: Patryk Siepsiak

2019-03-14

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer