Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Ślub poza urzędem – to musisz wiedzieć

Marzy ci się ślub w plenerze, zabytkowym pałacu lub innym wyjątkowym miejscu? Teraz jest to możliwe, wystarczy tylko dopełnić kilku formalności. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, decydując się na ceremonię poza urzędem stanu cywilnego.


Zielone światło

Możliwość zawarcia małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego obowiązuje od 1 stycznia 2015 r. Zielone światło parom, które od dawna marzyły o tym, aby uroczyste „tak” powiedzieć sobie np. w romantycznej scenerii parku lub w zabytkowym pałacyku dała nowa ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego. Trzeba jednak pamiętać o dopełnieniu kilku formalności. 


O tym pamiętaj

Poniżej, krok po kroku, wyjaśniamy, co należy załatwić, decydując się na ceremonię poza konstancińskim urzędem.

  1. Ślubu poza lokalem USC udziela się na pisemny wniosek osoby zamierzającej zawrzeć związek małżeński, ze wskazaniem miejsca jego zawarcia, daty i godziny ceremonii (szczegóły TUTAJ).
  2. Opłata za ślub poza urzędem wynosi 1 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszt sporządzenia aktu małżeństwa w wysokości 84 zł. Opłaty należy uiścić na konto Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, a dowody opłat trzeba przedstawić kierownikowi USC podczas składania przez „nupturientów zapewnień ”.
  3. Miejsce planowanej ceremonii powinno oddawać uroczystą I podniosłą formę wydarzenia, np. ślub w lokalu nie może być udzielony w tej samej sali, w której odbywać się będzie konsumpcja; organizując uroczystość na świeżym powietrzu – w razie silnego nasłonecznienia lub złej pogody – należy pamiętać o zapewnieniu zadaszenia.
  4. Minimalne wyposażenie miejsca zawarcia małżeństwa poza lokalem USC to: stół i krzesło dla kierownika USC, a także krzesła dla narzeczonych i świadków.
  5. Pamiętajmy! Oprawę muzyczną uroczystości zapewniają we własnym zakresienarzeczeni.
  6. W Konstancinie-Jeziornie śluby poza lokalem USC udzielane są w soboty, nie później niż do godz. 17.00. W niedzielę i dni ustawowo wolne od pracy śluby nie są udzielane.


Więcej informacji

Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Stanu Cywilnego w Konstancinie-Jeziornie (ul. Piaseczyńska 77, pok. nr: 60 i 61 (parter), nr tel.: 22 484 23 50 lub 22 484 23 51).

Autor: Patryk Siepsiak

2019-10-30

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer