Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Zaproszenie na bezpłatną kolonoskopię

Rak jelita grubego jest drugim pod względem umieralności nowotworem w Polsce, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jeśli zostanie wykryty we wczesnym etapie rozwoju, istnieją duże szanse na całkowite wyleczenie – dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Bezpłatną kolonoskopię wykonuje Enel-Med, w ramach „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych".

Polska należy już do krajów w Unii Europejskiej o najwyższej liczbie zachorowań z powodu raka jelita grubego i ta liczba wciąż rośnie. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2025 r. na raka jelita grubego zachoruje ponad 24 000 osób! W Polsce na raka jelita grubego umiera 12 000 osób rocznie.

Program badań przesiewowych

Te niepokojące dane skłoniły Ministerstwo Zdrowia do wdrożenia programu badań przesiewowych raka jelita grubego, w ramach „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych”, którego partnerem jest Enel-Med. Celem programu jest zwiększenie wykrywalności i wyleczalności raka jelita grubego oraz zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności pacjentów, poprzez wykrycie choroby i podjęcie leczenia we wczesnym stadium zaawansowania nowotworu.

Kryteria udziału w programie

Oto grupy wiekowe osób, które kwalifikują się do udziału w programie:

  • 50–65 lat,
  • 40–49 lat, gdy w rodzinie krewny I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorował/choruje na raka jelita grubego;
  • 25–49 lat, gdy w rodzinie występuje zespół Lyncha (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej);
  • 20–49 lat, gdy w rodzinie występuje zespół polipowatości FAP (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej).

Kryteria wykluczenia z programu:

  • objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego (krew w kale/anemia, niezamierzone chudnięcie, zmiana rytmu wypróżnień utrzymujące się ponad 3 miesiące),
  • Kolonoskopia wykonana w ciągu ostatnich 10 lat.


Tutaj się przebadasz

Bezpłatne badania kolonoskopowe wykonywane są w warszawskich przychodniach Enel-Med:

  1. oddział Postępu, ul. Postępu 6;
  2. oddział Ursus, ul. Prystora 8;
  3. oddział Zacisze, ul. Gilarska 86C.

Szczegółowe informacje na temat badania można uzyskać pod numerem: 22 431 35 53, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–20.00.

Autor: Antoni Pomianowski

2019-10-31

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer