Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Gmina z lotu ptaka

Gminny System Informacji Przestrzennej został zaktualizowany o nowe, kolorowe ortofotomapy Konstancina-Jeziorny. W geoportalu prowadzonym przez konstanciński magistrat dostępnych jest już 17 fotografii z lat 1958–2019 wykonanych z lotu ptaka.


Geoportal

Ortofotomapa jest plastycznym odwzorowaniem terenu na płaszczyźnie, powstałym dzięki zdjęciom lotniczym lub satelitarnym. Odznacza się ona wielką precyzją ukazania danego fragmentu wraz ze wszystkim istniejącymi na nim obiektami przestrzennymi. W GSIP prowadzonym przez Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna dostępnych jest już 17 ortofotomap – najstarsze pochodzą z 1958 r., a najnowsze były wykonane wiosną tego roku. 


Przewodnik po terenie

Wszyscy zainteresowani, nie ruszając się sprzed ekranu komputera, mogą obejrzeć miasto z lotu ptaka, a dzięki porównywarce – zobaczyć, jakie zmiany zaszły w przestrzeni miejskiej w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Fotomapy nie tylko są niezwykle interesującym przewodnikiem po terenie dla każdego mieszkańca, lecz także stanowią doskonałe narzędzie pracy dla planistów, urbanistów, inwestorów, autorów studiów i planów zagospodarowania przestrzennego czy projektantów. Mapy udostępniane są bezpłatnie, podobnie jak wszystkie inne treści znajdujące się w geoportalu.


Jeden z pierwszych

GSIP działa od grudnia 2013 r. i jest jednym z pierwszych takich portali w kraju. W odróżnieniu od innych serwisów mapowych, takich jak Google Maps, konstańciński GSIP aktualizujemy na bieżąco. Wyszukiwarka, którą można znaleźć na stronie, pozwala na ustalenie położenia m.in. obiektu, adresu, numeru działki ewidencyjnej czy powierzchni działki. Dodatkowo w GSIP są dostępne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – zarówno te obowiązujące, jak i opracowywane. Jest też informator, a w nim m.in.: sektory odbioru odpadów komunalnych, rozmieszczenie kamer monitoringu miejskiego, wykaz punktów użyteczności publicznej czy szlaki turystyczne. GSIP ma również specjalną platformę kontaktową, za której pomocą mieszkańcy mogą zgłaszać informacje o usterkach lub awariach.


Jak korzystać?

Jak najprościej korzystać z geoportalu? Na stronie głównej wybieramy interesującą nas kategorię, np. System Informacji Przestrzennej, a następnie, w zakładce: Katalog, znajdujemy ją po lewej stronie, włączamy lub wyłączamy interesujące nas warstwy tematyczne. GSIP działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu pod adresem: gsip.konstancinjeziorna.pl.

Autor: Patryk Siepsiak

2019-08-27

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer