Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Pierwszy stopień alarmowy w całym kraju

W środę (28 sierpnia) na obszarze całego kraju wprowadzony został pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. Ma to związek z oficjalną wizytą w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Alert obowiązuje do 3 września.


Wizyta prezydenta USA

Uspokajamy! Nie ma powodów do niepokoju. Wprowadzenie przez premiera Mateusz Morawieckiego pierwszego stopnia alarmowego ALFA i ALFA-CRP ma jedynie charakter prewencyjny i jest związane z zaplanowanymi na 1 września uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych.


Służby w gotowości

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, alert obowiązuje od środy (28 sierpnia, od godz. 00.01) do wtorku (3 września, do godz. 23.59). W tych dniach można spodziewać się wzmożonych kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Personel niezbędny do wzmocnienia ochrony obiektów powinien być dostępny w trybie alarmowym, możliwe są także kontrole pojazdów wjeżdżających oraz osób wchodzących na teren obiektów. Służby w wybranych miejscach mogą również sprawdzać działanie instalacji alarmowych, przepustowość dróg ewakuacji oraz funkcjonowanie systemów rejestracji obrazu. Całości działań towarzyszyć powinna akcja informacyjno-instruktażowa dla społeczeństwa dotycząca potencjalnego zagrożenia, jego skutków i sposobu postępowania.


Pełna czujność

W tych dniach należy zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych. O każdej sprawie powinno się informować policję. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są także informacje o innych sytuacjach niestandardowych, każdy sygnał może nas ustrzec przed potencjalnym zagrożeniem.


Cztery stopnie

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Pierwszy stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.


Do pobrania

Autor: Antoni Pomianowski

2019-08-28

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer