Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Susza niszczy plony, rolnicy liczą straty

Tagi: gmina , wniosek , rolnik , uprawy , straty

Ze względu na lipcową suszę rolnicy z gminy Konstancin-Jeziorna mogą składać do Urzędu Miasta i Gminy wnioski o oszacowanie szkód powstałych w uprawach. Trzeba się jednak śpieszyć, bo termin na ich złożenie mija 14 sierpnia.

W związku z wystąpieniem m.in. na terenie gminy Konstancin-Jeziorna suszy rolniczej, w okresie raportowania od 31 czerwca do 31 lipca br., Urząd Miasta i Gminy informuje o możliwości składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w uprawach rolnych.

Susza na każdym rodzaju gleby

Na stronie internetowej Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach zamieszczony został System Monitoringu Suszy, w którym można sprawdzić, czy dana działka ewidencyjna kwalifikuje się do złożenia wniosku o oszacowanie strat. Ostatni raport wskazuje, że na terenie naszej gminy susza wystąpiła we wszystkich uprawach na glebach lekkich, podatnych na suszę, a w kukurydzy i w uprawach roślin motylkowych także na glebach mniej podatnych. Na glebach ciężkich, mało podatnych na suszę, zaobserwowano wystąpienie suszy w uprawach krzewów owocowych. Dokładną informację o wystąpieniu suszy na konkretnej kategorii gleb znajdziemy TUTAJ.

Miejsce i termin składania wniosku

Druk wniosku o oszacowanie strat dostępny jest na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, a także w konstancińskim magistracie (ul. Piaseczyńska 77). Wypełniony formularz, wraz z załączoną kopią wniosku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o płatności bezpośredniej na 2019 r., należy złożyć w Urzędzie Miasta i Gminy najpóźniej do 14 sierpnia. Warunkiem oszacowania szkody jest uwzględnienie danej działki w systemie monitoringu suszy na stronie IUNG i umożliwienie komisji jej lustracji przed zbiorem plonu.

Autor: Antoni Pomianowski

2019-08-08

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer