Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

80. rocznica ataku sowieckiej Rosji na Polskę

We wtorek (17 września) mija 80. rocznica agresji sowieckiej Rosji na Polskę. W rocznicę tamtych wydarzeń Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna, wraz ze swoim zastępcą Dariuszem Zielińskim złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze przed pomnikiem katyńskim.


Cios w plecy

17 września 1939 r. był kolejnym aktem polskiej tragedii. Tego dnia ok. 700 tys. żołnierzy Armii Czerwonej wkroczyło, łamiąc pakt o nieagresji, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich przypieczętował tak zwany IV rozbiór Polski, zaatakowanej 1 września 1939 r. przez hitlerowskie Niemcy.


Ważna pamięć

We wtorek (17 września), w 80. rocznicę tamtych wydarzeń, władze gminy uczciły pamięć ofiar II wojny światowej. Przed południem burmistrz Kazimierz Jańczuk oraz jego zastępca Dariusz Zieliński złożyli biało-czerwone kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem katyńskim. Granitowy głaz przy ul. Sienkiewicza jest miejscempamięci 11 mieszkańców Konstancina-Jeziorny, zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Twerze na wiosnę 1940 r.


Lekcja historii

Krótka uroczystość przerodziła się w niespodziewane spotkanie, gdy w ramach poznawania historii Polski pomnik odwiedziła grupa przedszkolaków z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego. Burmistrz zaprosił dzieci do asystowania mu przy uroczystym złożeniu wieńca i oddaniu hołdu poległym, a następnie opowiedział maluchom o tragicznych i bolesnych wydarzeniach sprzed 80 lat. Najmłodsi mieszkańcy Konstancina-Jeziorny słuchali tej krótkiej lekcji z wielką uwagą i zainteresowaniem. Choć o wojennej historii Polski z pewnością dowiedzą się więcej od swoich nauczycieli, to wtorkowe spotkanie bez wątpienia zostanie w ich pamięci na długo.


Galeria zdjęć

Autor: Antoni Pomianowski

2019-09-17

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer