Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Moc atrakcji podczas świeta plonów

Jak co roku gmina Konstancin-Jeziorna zorganizowała tradycyjne dożynki. Na mieszkańców, którzy w niedzielę (1 września) odwiedzili Gassy czekało mnóstwo atrakcji. Nie zabrakło też przepięknych wieńców dożynkowych oraz uhonorowania rolników z naszej gminy.

Dożynki to tradycyjnie polskie święto o ponad tysiącletniej historii obchodzone po zakończeniu żniw. Konstancin-Jeziorna od lat kultywuje tę tradycję, a każdego roku gospodarzem dożynek jest inne sołectwo z naszej gminy. Tegoroczne święto plonów gościło w Gassach, a przygotowane atrakcje muzyczne, sportowe, targowe i gastronomiczne przyciągnęły wielu mieszkańców. W ten słoneczny, być może ostatni gorący dzień tego lata, wszyscy uczestnicy gminnych dożynek bawili się doskonale.

Msza Święta i dzielenie chlebem

Uroczystości rozpoczął przemarsz korowodu z barwnymi wieńcami dożynkowymi, których złożoność i kunszt wykonania naprawdę robiły wrażenie. Następnie wszyscy goście zebrali się na Mszy Świętej, podczas której przyniesione wieńce zostały poświęcone, po czym nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. – Pracy rolnika nie określa 8-godzinny dzień pracy, rolnik pracuje od wschodu do zachodu słońca. – powiedział burmistrz Kazimierz Jańczuk, witając zebranych i życząc wszystkim udanej zabawy. Aby tradycji stało się zadość, starostowie dożynek Mariusz Śliwka i Joanna Kocon przekazali burmistrzowi bochen chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów. Tym chlebem, z pomocą Przewodniczącej Rady Miejskiej Agaty Wilczek oraz swoich zastępców, burmistrz podzielił się z uczestnikami dożynek.

Rolnicy wyróżnieni

Uroczystym momentem było oficjalne uhonorowanie zasłużonych rolników z naszej gminy. Odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali: Dariusz Biernacki, Wojciech Kowalczyk, Sławomir Lepianka i Janusz Węcławiak. Z kolei gminny tytuł "Rolnik Roku 2019" trafił do Hanny i Bogusława Komosa, Grzegorza Latoszka, Sławomira Latoszka, Iwony i Marka Makulskich, Jolanty Guzińskiej, Danuty i Karola Opalińskich, Joanny i Franciszka Matyjasiaków, Barbary i Krzysztofa Kowalczyków, Marii i Kazimierza Matyjasiaków, Wiesława i Barbary Knyziak oraz Zbigniewa Komosy. Specjalne wyróżnienie otrzymał także Jan Kornaszewski za znaczący wkład w charytatywną zbiórkę, w ramach międzynarodowej pomocy, dla szwedzkich hodowców koni.

Nagrody za wieńce

Twórcy niezwykle wymyślnych wieńców dożynkowych również zostali wyróżnieni. Choć konkurencja była naprawdę duża, a wszystkie wieńce robiły ogromne wrażenie, ostatecznie jury zdecydowało się przyznać najwyższą ocenę i nagrodę w kwocie 2500 zł wieńcowi autorstwa koła seniorów nr 15 ze Słomczyna, przy wsparciu sołectw Słomczyn i Turowice. Drugie miejsce i nagroda 2000 zł zostały przyznane z kolei sołectwie Cieciszew, a na podium z nagrodą 1800 zł znalazł się gospodarz tegorocznych dożynek, sołectwo Gassy. Szczególną uwagę jurorów zwrócił też wieniec autorstwa OSP Słomczyn, który miał kształt... strażackiego wozu bojowego. Wieńce przygotowali także: sołectwo Czernidła, „Pogodna Jesień” – grupa śpiewających seniorów, sołectwo Opacz, Koło Seniorów nr 20 z Kawęczynka, sołectwo Ciszyca oraz młodzież sołectwa Ciszyca, sołectwo Bielawa, Rada Seniorów Gminy Konstancin-Jeziorna, oraz młodzież sołectwa Gassy. Wszyscy twórcy za swoją pracę otrzymali wyróżnienie oraz nagrodę w wysokości 1200 zł.


Zacięta rywalizacja w turnieju sołectw

Wielkie emocje towarzyszyły turniejowi sołectw, których reprezentanci rywalizowali ze sobą w tradycyjnie dożynkowych rozgrywkach. Obieranie i rzucanie ziemniakami do wiadra, szukanie monet w misce ze zbożem czy wyścigi na taczkach - niech nikogo nie zmylą zabawnie brzmiące konkurencje, zawodnicy walczyli w każdej z nich z niemal olimpijskich zaangażowaniem, przy ogromnym dopingu kibiców! Bezkonkurencyjnym zwycięzcą tegorocznych rozgrywek zostało sołectwo Parcela. Po piętach deptali im reprezentanci Gassów, którzy ostatecznie uplasowali się na 2. miejscu, brązowy medal przypadł natomiast sołectwu Obory.

Atrakcje na scenie i poza nią

Przez cały dzień dożynkowym zabawom towarzyszyły występy artystyczne lokalnych zespołów. Z tradycyjnie ludowym repertuarem wystąpiły Łurzycanki, Cendrowianki, Jarzębina Czerwona z Kawęczyna, oraz Majtki Pana Kapitana. Z kolei efektowne pokazy taneczne zaprezentował zespół Samba ze Szkoły Podstawowej nr 3, tancerki z Egurrola Dance Studio Konstancin-Jeziorna, Grupa ER-nesta z Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Kuźnia Artystyczna Wilanów. Na scenie pojawili się też sportowcy z Uczniowskiego Klubu Karate Kyokushin IPPON. Na terenie imprezy nie brakowało też atrakcji dla najmłodszych, a wszyscy odwiedzający mogli skorzystać z wszechstronnej oferty wystawców oraz punktów gastronomicznych.

Zabawa do nocy

Wieczorną zabawę zapewniły dwa zespoły disco polo - "Enjoy" oraz "Moment", które znanymi hitami porwały uczestników dożynek do tańca. Tak rozochocona publiczność z entuzjazmem przyjęła pojawienie się na scenie DJ-a, który zapewnił wszystkim dobrą zabawę do naprawdę późnej nocy - ostatni goście wrócili do domu dopiero po pierwszej w nocy! 

Galeria zdjęć:

Autor: Antoni Pomianowski

2019-09-03

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer