Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Powstaje Muzeum Wycinanki Polskiej

Rozpoczęła się budowa Muzeum Wycinanki Polskiej, które powstanie w dawnym Domu Ludowym przy ul. Anny Walentynowicz 18. Konstanciński Dom Kultury pozyskał 2,5 mln zł unijnego dofinansowania na budowę innowacyjnego obiektu, który będzie służył mieszkańcom, a także ma szansę stać się atrakcją turystyczną Konstancina-Jeziorny.

W 2011 r. Antoni Śledziewski, znany kolekcjoner, filolog, kulturoznawca i badacz folkloru przekazał gminie Konstancin-Jeziorna unikatowy zbiór ponad 2500 wycinanek, pochodzących z lat 1949–2006, zawierający dzieła z najważniejszych regionalnych ośrodków wycinankarstwa w Polsce. Przyjmując kolekcję, Konstanciński Dom Kultury zobowiązał się do popularyzowania w kraju i za granicą wartości artystycznych i społecznych oryginalnej formy twórczości ludowej, a także do należytego wyeksponowania kolekcji.

Wrócą do domu

Dlatego KDK postanowił zbudować jedyne w swoim rodzaju Muzeum Wycinanki Polskiej. Celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej gminy i mikroregionu Urzecze, poprzez rewitalizację i przywrócenie pierwotnego wyglądu Domu Ludowemu wraz z nadaniem mu nowej roli Muzeum Wycinanki Polskiej. Nieprzypadkowo powstanie ono w Mirkowie, w pobliżu kolebki wycinanki czyli dawnej fabryki papieru. Budynek Domu Ludowego został zbudowany w 1908 r. według projektu Stefana Szyllera. Nawiązuje do architektury średniowiecznej. Od 1910 r. funkcjonowało w nim pierwsze w Konstancinie-Jeziornie kino „Mirków”. Potem w budynku był dom kultury. – Chcielibyśmy, żeby to było wyjątkowe miejsce, łączące historię i nowoczesność, nie tylko przyciągające turystów, lecz także na co dzień służące mieszkańcom – mówi Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektor KDK. – Z multimedialną ekspozycją, prezentującą wycinanki oraz ich historię, nierozerwalnie połączoną z dziejami naszego miasta. Będą się tam odbywały zarówno okolicznościowe wystawy oraz warsztaty, promujące tę sztukę, jak i inne zajęcia oraz spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jestem przekonana, że muzeum umożliwi zrównoważony rozwój zarówno Mirkowa, jak i całego miasta.

Dla turystów i mieszkańców

Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na 2020 r. Zabytek po renowacji będzie dostosowany
do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstaną w nim m.in. winda, toalety, szatnia, pokoje biurowe, nowoczesna sala wystawiennicza, konferencyjna oraz warsztatowa. Obiekt zostanie wyposażony także w innowacyjne rozwiązania technologiczne zwiększające jego wydajność energetyczną. 

Wszystko zaczęło się w Jeziornie

W połowie XIX w., niemal wyłącznie na terenie Mazowsza i jego najbliższego pogranicza, rozwinął się szczególnie oryginalny typ wycinanki. Warto podkreślić, że wycinanka służąca do ozdoby mieszkań to wyłącznie polska sztuka ludowa. Jej powstanie było związane z rozwojem papiernictwa, szczególnie z rozkwitem fabryki papieru w Jeziornie, której początki istnienia sięgają 1760 r. W 1838 r. fabryka, w której do tej pory produkowano głównie papier czerpany, jako pierwsza w kraju sprowadziła z Londynu maszyny parowe do wyrobu papieru cienkiego, nawijanego na walec, zwanego „papierem bez końca”, który wkrótce zaczęła barwić i glansować. Do produkcji papieru potrzebna była celuloza, pozyskiwana ze szmat. Fabryka skupowała je we wsiach na prawym brzegu Wisły lub wymieniała za kolorowy, glansowany papier, który, jak się okazało, doskonale nadawał się do tworzenia wycinankowych ozdób chłopskich chat. Wkrótce wycinankarstwo rozpowszechniło się na terenie całego Mazowsza. Do innych miejscowości kolorowy papier rozprowadzano poprzez szlak handlowy Wisły. W Kolekcji Konstancińskiego Domu Kultury są prace najlepszych artystów w tej dziedzinie.

Autor: Grzegorz Traczyk/KDK

2019-09-05

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer