Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

O tym pamiętaj przed II turą wyborów

12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Kalendarz wyborczy jest bardzo napięty. Przypominamy więc najważniejsze terminy, o których warto pamiętać, jeśli chcemy głosować np. korespondencyjnie lub poza miejscem swojego zamieszkania. 


W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Do urn wyborczych ponownie pójdziemy 12 lipca. Zostało już niewiele czasu, o czym powinny pamiętać m.in. osoby, które chcą głosować korespondencyjnie lub poza miejscem swojego zamieszkania.


Głosowanie korespondencyjne: do 30 czerwca/7 lipca

Wyborcy z gminy Konstancin-Jeziorna, którzy chcą głosować korespondencyjnie, a nie złożyli takiego wniosku przed I turą, mogą zgłosić taki zamiar do 30 czerwca. Można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP. Uwaga! Ważne są tylko dokumenty podpisane – podpisem użytkownika, posiadającego profil zaufany platformy ePUAP lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Zamiar głosowania korespondencyjnego można też zgłosić osobiście – w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. Pamiętajmy o tym, aby mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (do wglądu).

Osoby przebywające na kwarantannie na zgłoszenie głosowania korespondencyjnego mają czas do 7 lipca, a objęci kwarantanną po 7 lipca, mogą się zgłosić do 10 lipca.

Ważne! Wyborcy, którzy złożyli wniosek o głosowanie korespondencyjne przez I turą wyborów, nie mogą go wycofać i zgłosić się w II turze do głosowania tradycyjnego – w lokalu wyborczym. Kopertę zwrotną z kartą do głosowania będzie można wrzucić do nadawczej skrzynki Poczty Polskiej, przynieść go do Urzędu Miasta i Gminy lub w dniu głosowania do lokalu wyborczego i przekazać go komisji.


Dopisanie do spisu lub rejestru wyborców: do 7 lipca

Do 7 lipca jest czas, by dopisać się do spisu lub rejestru wyborców w miejscu, gdzie 12 lipca będzie się przebywać. Dopisanie się do spisu jest ważne tylko na dane wybory (I i II turę), dopisanie się do rejestru będzie ważne na stałe – także w kolejnych wyborach. Do spisu wyborców można dopisać się na podstawie wniosku. By dopisać się do rejestru, trzeba dodatkowo udowodnić zamieszkiwanie pod danym adresem – np. umowę najmu lub oświadczenie właściciela lokalu.


Zaświadczenia o głosowaniu poza miejscem zamieszkania: do 10 lipca

Jeśli w I turze wyborca głosował w miejscu zamieszkania, a w II turze chce głosować gdzie indziej – należy do 10 lipca pobrać w Urzędzie Miasta i Gminy zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania (jest wydawane „od ręki”). Z takim dokumentem można głosować także za granicą, ale jedynie w tych krajach, w których będą działały komisje wyborcze. 

Osoby, które odebrały przed I turą powyższe zaświadczenie, otrzymały 2 dokumenty – na I i II turę. Z zaświadczeniem można głosować w każdej komisji – również w miejscu zamieszkania.

Autor: Patryk Siepsiak (Informacje PKW)

2020-06-30

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer