Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Uroczysko Konstancin z własnym hufcem

Misja Uroczyska Konstancin, które podjęło się odbudowy konstancińskiego harcerstwa, zakończyła się sukcesem. Po 10 latach funkcjonowania w ramach powiatowego hufca w Piasecznie, konstancińskie harcerki i harcerze odzyskali samodzielność. 28 czerwca odbędzie się założycielski I Zjazd Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Uroczysko Konstancin.


100 lat tradycji

Harcerstwo w Konstancinie-Jeziornie było od „zawsze”, tzn. od kiedy pojawiło się na ziemiach polskich. Pierwsza drużyna harcerska – V Drużyna Skautek im. Adama Mickiewicza – powstała w gimnazjum Wandy Pawlickiej w Klarysewie już w listopadzie 1911 r. Jej drużynową była Maria Zdziarska. W czasie II wojny światowej harcerki prowadziły na terenie naszego miasta, pod auspicjami Rady Głównej Opiekuńczej, trzy domy dziecka, a w Skolimowie w willi „Corso” odbywały się tajne kursy podharcmistrzowskie. Po wojnie, do 1948 r., w willi „Skaut” w Konstancinie działała szkoła dla instruktorek harcerskich. Na cmentarzu w Skolimowie spoczywają dwie zasłużone dla harcerstwa osoby: jeden z dwunastu legendarnych twórców harcerstwa polskiego harcmistrz Rzeczypospolitej Piotr Olewiński oraz ostatnia komendantka chorągwi wileńskiej harcerek harcmistrzyni Maria Steckiewicz. Rozwój harcerstwa w Konstancinie-Jeziornie nastąpił po odrodzeniu ruchu w 1957 r. i trwał nieprzerwanie do początku lat 2000. Niestety w 2011 r. działający nieprzerwanie od 1975 r. Hufiec ZHP Konstancin-Jeziorna został rozwiązany. I właśnie wtedy, w ciągu zaledwie paru tygodni, harcerstwo z Konstancina-Jeziorny prawie zniknęło.


Uroczysko Konstancin

22 lutego 2019 r. w rocznicę urodzin twórcy skautingu Roberta Baden-Powella zawiązał się w Konstancinie-Jeziornie komitet organizacyjny reaktywujący tutejsze środowisko ZHP pod nazwą Uroczysko Konstancin. Od samego początku jego celem było tworzenie warunków do tego, by dzieci, młodzież, dorośli, a także całe rodziny – mieszkańcy miasta i gminy Konstancin-Jeziorna – mogli w bezpieczny i atrakcyjny sposób przeżywać harcerską przygodę. Uroczysko Konstancin chciało wesprzeć rodziny i szkołę w procesie wychowania młodych ludzi na świadomych i aktywnych obywateli Polski, stać się źródłem zaangażowania dzieci, młodzieży i dorosłych na rzecz małej ojczyzny, wzmacniania tożsamości lokalnej w oparciu na tradycyjnych wartościach harcerstwa i nowoczesnym programie wychowawczym. Jeszcze w lutym ubiegłego roku do harcerstwa w Konstancinie-Jeziornie należało tylko 40 osób. Dzisiaj jest już ponad 220.


Zjazd założycielski

28 czerwca odbędzie się założycielski I Zjazd Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Uroczysko Konstancin. Po 10 latach funkcjonowania w ramach powiatowego hufca w Piasecznie, konstancińskie harcerki i harcerze odzyskują samodzielność i odtąd podlegać będą znowu bezpośrednio pod władze Chorągwi Stołecznej ZHP. Tym samym sukcesem kończy się półtoraroczna misja Uroczyska Konstancin, które podjęło się odbudowy konstancińskiego harcerstwa.

Autor: dh Adam Żelazko – Uroczysko Konstancin

2020-06-23

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer