Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

W całym kraju obowiązuje cyberalarm

Od piątku (26 czerwca) na terenie całego kraju obowiązuje drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni i ma związek z organizacją wyborów prezydenckich w Polsce.

Zarządzenie wprowadzające na terytorium Polski drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP), dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni, podpisał Prezes Rady Ministrów. Ostrzeżenie obowiązuje od 26 czerwca od godz. 00.01 do 29 czerwca do godz. 23.59 i ma związek z niedzielnymi wyborami prezydenckimi.

Stopień alarmowy BRAVO-CRP jest 2., w czterostopniowej skali. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana m.in. do:
  • prowadzenia wzmożonego monitorowania stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
  • monitorowania i weryfikowania, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
  • sprawdzania dostępności usług elektronicznych;
  • poinformowania pracowników instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
  • wprowadzenia całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Autor: Patryk Siepsiak

2020-06-26

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer