Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Gmina ponownie wśród liderów

Konstancin-Jeziorna ponownie znalazł się w czołówce Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Podobnie jak przed rokiem zajęliśmy piąte miejsce w kategorii gmin miejsko-wiejskich najdynamiczniej rozwijających przedsiębiorczość w latach 2003–2019.

Ranking powstaje w ramach projektu badawczego pt. „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego”, realizowanego od wielu lat przez Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. 


Trzy obszary rozwoju

Zestawienie najdynamiczniej rozwijających przedsiębiorczość samorządów opracował zespół pod kierownictwem prof. Eugeniusza Sobczaka na podstawie 15 zmiennych wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Punktowano w nim m.in. wydatki majątkowe inwestycyjne na mieszkańca, procent wydatków przeznaczanych na transport i łączność w gminie oraz dochodów własnych w dochodach budżetu gminy. 


W czołówce

Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy, a materiałem źródłowym są dane Głównego Urzędu Statystycznego. Tym bardziej cieszy wysokie, piąte miejsce gminy Konstancin-Jeziorna w tym niezależnym rankingu. Wyżej od nas były tylko: Kąty Wrocławskie, Siechnice, Ożarów Mazowiecki i Dziwnów. Niestety z uwagi na ograniczenia wywołane pandemią w tym roku nie odbyła się konferencja w Sali Kolumnowej Sejmu RP, podczas której polskim samorządom wręczane były pamiątkowe dyplomy.


Do pobrania

Autor: Patryk Siepsiak

2020-12-09

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer