Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Apel o ostrożność i niewypalanie traw

W gminie Konstancin-Jeziorna coraz częściej płoną łąki i nieużytki. – Wypalanie traw jest niedozwolone, szkodliwe dla środowiska oraz niebezpieczne dla ludzi i zwierząt – przestrzega burmistrz Kazimierz Jańczuk oraz apeluje o rozwagę, rozsądek i ostrożność.


Burmistrz apeluje

Pełne ręce roboty mają w ostatnich dniach strażacy ochotnicy z gminy Konstancin-Jeziorna. Jest to spowodowane znaczącym wzrostem liczby pożarów. Płoną łąki, nieużytki i przydrożne pasy zieleni. Przyczynia się do tego panująca susza oraz słoneczna, pozbawiona opadów, pogoda. Jednak za większość pożarów odpowiada człowiek – świadomie lub przypadkowo.

Dlatego władze gminy Konstancin-Jeziorna ponownie kierują do mieszkańców apel o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności na terenie łąk, lasów, parków i ogrodów. – Każdy ogień to nieodwracalna strata dla środowiska, szczególnie flory i fauny – podkreśla burmistrz Kazimierz Jańczuk. – Zastanówmy się, czy na tej Ziemi chcemy dalej żyć tylko sami.


Same szkody

Wypalanie traw przynosi same szkody. Przede wszystkim prowadzi ono do środowiskowej katastrofy – zakłóca życie mikrobiologiczne, przerywa naturalny rozkład resztek roślinnych i tworzenie próchnicy. Może także spowodować zniszczenie wielu gatunków roślin i śmierć zwierząt. Ponadto szalejący na nieużytkach ogień bardzo często wymyka się spod kontroli i przenosi na pobliskie lasy oraz zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą cały dobytek, a nawet zdrowie i życie.


Do więzienia i bez dopłat

Wypalanie jest również prawnie zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za nie karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Co więcej, jeśli jego konsekwencją będzie pożar, który spowodował zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi bądź duże straty materialne, można trafić do więzienia nawet na 10 lat. Z kolei rolnik przyłapany na tym procederze może stracić unijne dopłaty.

Więcej informacji na temat konsekwencji i zagrożeń związanych z wypalaniem traw znajdziemy w poniższej ulotce.


Do pobrania

Autor: Patryk Siepsiak

2020-04-20

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer