Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Wakacje w pełni, a ładna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Pamiętajmy jednak o rozwadze podczas plażowania. Przypominamy też, że na terenie gminy Konstancin-Jeziorna nie ma zarejestrowanych, ogólnodostępnych kąpielisk. Zróbmy wszystko, by letni wypoczynek był miłym wspomnieniem, a nie kolejnym dramatem.

Wysoka temperatura zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Z pewnością wiele osób będzie korzystać ze słońca, ale też szukać ochłody nad różnego rodzaju akwenami. Róbmy to z głową! W tym sezonie na terenie Mazowsza działa blisko 30 kąpielisk oraz kilkadziesiąt tzw. „miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli” (pełny wykaz dostępny jest w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego). Bardzo ważne! Żadnego z nich nie ma na terenie gminy Konstancin-Jeziorna. Zakaz kąpieli obowiązuje m.in. w Wiśle, Jeziorce i innych zbiornikach wodnych. Rzeki, szczególnie ta pierwsza, są bardzo zdradliwe, a nierozważna zabawa może zakończyć się tragicznie.


Alarmujące statystyki

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, tylko w czerwcu w całej Polsce utonęło blisko 50 osób. Statystyki są alarmujące, dlatego służby apelują o rozwagę i ostrożność podczas plażowania. Wybierajmy tylko strzeżone kąpieliska, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. – Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających – mówi Stanisław Grudzień, komendant Straży Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie. – Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody, będąc rozgrzanym. Różnica temperatur może wywołać szok termiczny.

W tym roku pamiętajmy również o reżimie sanitarnym oraz obostrzeniach związanych z trwającą pandemią koronawirusa.


Alarmuj

Woda to zdradliwy i niebezpieczny żywioł, należy podchodzić do niego z pokorą. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację, dzwońmy na numer alarmowy 112. Zróbmy wszystko, by wakacyjny wypoczynek był miłym wspomnieniem, a nie kolejnym dramatem.

Autor: Patryk Siepsiak

2020-07-08

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer