Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Mammografia dla mieszkanek Mazowsza

Warszawskie Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS informuje o możliwości skorzystania z bezpłatnej mammografii w ramach „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi”. Z badania oraz edukacji w zakresie samobadania piersi mogą skorzystać mieszkanki Mazowsza w wieku 40–49 lat.

Mammografia jest obecnie najskuteczniejszą metodą diagnostyki raka piersi. Badanie to jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne. Polega na prześwietlaniu piersi promieniami rentgenowskimi. Co więcej, nie wymaga ono specjalistycznego przygotowania. Warto zadbać o swoje zdrowie i poświęcić chwilę na badanie! Obowiązujące rekomendacje NICE (National Institute for Health and Care Excellence) potwierdzają, że wczesne wykrycie raka piersi umożliwia jego całkowite wyleczenie. Jeśli w trakcie badania okaże się, że w piersi znajduje się jakakolwiek zmiana, trzeba pamiętać, że im jest ona mniejsza i wcześniej wykryta, tym łatwiej ją wyleczyć.


Objęte programem

Z bezpłatnego badania mammograficznego oraz edukacji w zakresie samobadania piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 40–49 lat zamieszkujące województwo mazowieckie. Dodatkowo powinien zostać spełniony jeden z poniższych czynników ryzyka: 

  • potwierdzona mutacja genu BRCA1 i BRCA2;
  • obciążający wywiad rodzinny: rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka);
  • wystąpienie w przeszłości innych nowotworów, potwierdzone dokumentacją medyczną;
  • wystąpienie łagodnych zmiany w piersi przebiegające z obecnością rozrostu atypowego;
  • gęstość tkanki gruczołowej. 

Z programu mogą skorzystać także kobiety, które otrzymały wcześniej pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia ww. czynnikami ryzyka. 

Aktualnie w Polsce realizowany jest także „Populacyjny Program Wykrywania Raka Piersi”, do którego kwalifikują się kobiety w wieku 50–69 lat. Jest on finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Samorządowy program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek województwa mazowieckiego stanowi jego uzupełnienie. Zarząd Mazowsza przeznaczył na ten cel 1 mln zł. Program obejmuje lata 2020–2024.


Gdzie można wykonać badanie?

Bezpłatną mammografię można wykonać w przychodni Centrum ATTIS przy ul. Górczewskiej 89 Warszawie w:

  • poniedziałki – w godz. 13.00–18.00, 
  • wtorki – w godz. 8.00–13.00,
  • środy – w godz. 13.00–18.00.

Termin badania należy umówić w rejestracji „Zdrowie Kobiety” – osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu: 22 321 12 98, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.00.

Ważne, aby na badanie zabrać ze sobą dowód osobisty oraz posiadane zdjęcia lub płytki poprzedniej mammografii i/lub USG piersi, jeśli takie badanie było wcześniej wykonywane.

Autor: Informacja prasowa

2020-07-27

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer