Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Mieszkańcy Parceli odbudowują kapliczkę

Istniejąca od siedemdziesięciu lat kapliczka, pierwotnie usytuowana na rozstaju dróg w Parceli, z każdym rokiem wyglądała coraz gorzej. Kiedyś mieszkańcy usiłowali zbierać pieniądze na jej renowację w wówczas istniejącym sklepie, ale zebrano niewiele. Sołtys Dorota Machnowska postanowiła zmobilizować wszystkie siły i środki, aby tym razem wykonać rekonstrukcję tego charakterystycznego dla wsi obiektu. Każdy zaś może dołożyć się do zbiórki środków na jej renowację, zorganizowaną na portalu zrzutka.pl.

Mimo, iż kapliczka w Parceli nie jest zabytkiem, od początku stanowiła charakterystyczny element tamtejszego pejzażu. Ufundowana została jako kapliczka Matki Boskiej Różańcowej 15 maja 1950 roku, prawdopodobnie przez pogrążonego w żałobie ojca, któremu w wypadku zginąć miał syn. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że zbudowana była z czerwonej cegły, charakterystycznej dla tutejszego regionu Urzecza. Kiedy po kilkudziesięciu latach stan jej się pogorszył, w latach 70-tych obudowano ją klinkierem, niszcząc przy tym jej pierwotny charakter. Klinkier z upływem lat pękał i odpadał, a kapliczka popadała w coraz większą ruinę, grożąc w każdej chwili zawaleniem.


Kwesta na kapliczkę

Potrzeba odbudowy kapliczki nie dawała spokoju sołtys Dorocie Machowskiej. Znalazła chętne osoby do pomocy w realizacji zamierzonej rekonstrukcji, przede wszystkim Monikę i Bogdana Filipów. - Chcemy odtworzyć, zbudować tę kapliczkę ponownie, nawiązując do pierwotnego, urzeczańskiego charakteru. – mówi sołtys Parceli. – Mamy projekt nawiązujący do miejscowego stylu, lokalną firmę budowlano-konserwatorską i przede wszystkim wiarę, że tym razem się uda. Szacunkowe koszty odbudowy kapliczki, wraz z niezbędnymi zmianami w jej ogrodzeniu, to 20 000 zł (prace rozbiórkowe mieszkańcy wykonają sami, jako wkład własny, społecznie). Środki na to postanowiono zebrać poprzez zbiórkę na portalu zrzutka.pl, na którym w połowie maja pojawiły się pierwsze wpłaty. Na koniec lipca zebrano już blisko 40% zaplanowanej (i wymaganej do realizacji odbudowy) kwoty. Każdy może dorzucić się do zbiórki i wesprzeć odbudowę kapliczki, aby pomóc w przywróceniu krajobrazowi Parceli tego charakterystycznego elementu witającego wszystkich przyjezdnych. Zachęcamy i zapraszamy do wsparcia rekonstrukcji kapliczki w Parceli. Można to zrobić na stronie REKONSTRUKCJA KAPLICZKI we wsi PARCELA portalu zrzutka.pl. Wespół z pewnością się uda!

Autor: PWZ

2020-07-30

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer