Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Spacer online po willi Gryf

Zapraszamy na drugi wakacyjny spacery online po Konstancinie-Jeziornie. Elżbieta Rydel-Piskorska tym razem opowie o willi Gryf, historii jej powstania i znanych mieszkańcach.


Willa Gryf

Zaprojektowana została w okresie powstawania uzdrowiska przez biuro budowlane Władysława Czosnowskiego i dla niego też została zbudowana. Spod ręki Czosnowskiego wyszły projekty wielu konstancińskich willi, m.in. Jagiellonki, Muszki, Szwajcarki, charakterystycznej wieży ciśnień i nieistniejącego dziś Kasyna. W 1905 r. nowo wybudowaną willę nabyła Józefa z Cybulskich Jaxa-Bąkowska, żona Wojciecha Jaxy-Bąkowskiego, poetka, nowelistka i wieloletnia redaktorka popularnych pism kobiecych „Dobra Gospodyni” i „Bluszcz”. Gryf, pełniąca jednocześnie funkcję pensjonatu, stał się wtedy miejscem pobytu licznego grona pisarzy i publicystów, a także społeczników. W 1926 r. willę kupili dr med. Zygmunt i Maria z Chiżyjów Rawicz-Boczkowscy, a następnie sprzedali ją w 1937 r. mecenasowi Władysławowi Kędzierskiemu. W okresie wojennym Gryf przechodzi przez ręce jeszcze kilku właścicieli. Potem jej część stała się własnością Skarbu Państwa. Do lat 80. ubiegłego stulecia mieścił się tu dom dziecka.

Willa nawiązuje do architektury niemieckich pensjonatów spotykanych do dziś w uzdrowiskach sudeckich. Jest to potężny i przestrzenny dwukondygnacyjny budynek o zwartej bryle, którego trzy elewacje rozbite są przez usytuowane na osi ryzality ze szczytami z muru pruskiego, nakryte osobnymi daszkami. Obiekt zdobi wieloboczna narożna wieżyczka zwieńczona stromym hełmem.

Po renowacji w latach 2018 – 2020, willa Gryf została przekazana do użytkowania publicznego zgodnego z potrzebami mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna. Mieści się tu filia Biblioteki Publicznej, świetlica środowiskowa oraz pracownie Konstancińskiego Domu Kultury.

Wideo


Autor: PWZ

2020-07-31

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer