Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Spacery online z przewodnikiem

Zapraszamy na wakacyjne spacery online po Konstancinie-Jeziornie. W każdy piątek będziemy odwiedzać mniej lub bardziej znane zakamarki naszego miasta. Zajrzymy do zabytkowych domów i willi oraz poznamy ich dawnych mieszkańców. Naszą wędrówkę zaczynamy od willi Kamilin przy ul. J. Piłsudskiego 42.

Spacery online po Konstancinie-Jeziornie to wakacyjna propozycja Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej magistratu. W każdy piątek na oficjalnym kanale gminy Konstancin-Jeziorna w serwisie YouTube oraz na naszej stronie internetowej będziemy publikować materiały wideo prezentujące mniej lub bardziej znane konstancińskie domy i wille. Poznamy ich historię i dawnych mieszkańców. Naszym przewodnikiem będzie Elżbieta Rydel-Piskorska, instruktorka krajoznawstwa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.


Willa Kamilin

Spacery po Konstancinie-Jeziornie zaczynamy od willi Kamilin przy ul. J. Piłsudskiego 42. Willa powstała najprawdopodobniej na zlecenie rodziny Jankiewiczów. Leon Karol Jankiewicz (1855–1906) był właścicielem założonej w 1887 r. palarni kawy, jednej z pierwszych w Warszawie. Willa pierwotnie nazywała się Halszka, na cześć jego córki Haliny. W 1929 r. została sprzedana małżonkom Arturowi i Kamili Gornigom, którzy przemianowali ją na Kamilin. W latach 50., jako mienie opuszczone, stała się własnością Skarbu Państwa i wprowadzili się do niej lokatorzy komunalni. W 2019 r. willa, dzięki gminie Konstancin-Jeziorna, odzyskała swój dawny blask. Obecnie mieści się w niej sala ślubów, informacja turystyczna i sala wystawiennicza Konstancińskiego Domu Kultury. 


Konkursy

W kolejnych odcinkach zajrzymy też do willi: Gryf, Józefina, Zagłobin oraz dworku Stary Młyn. Zachęcamy do oglądania naszych spacerów, bo właśnie z nimi będą związane nasze wakacyjne konkursy. Szczegóły już wkrótce. 


Wideo

Autor: Patryk Siepsiak

2020-07-24

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer