Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Spacery po Konstancinie - Willa Zagłobin

Trzeci wakacyjny spacer online po Konstancinie-Jeziornie z Elżbietą Rydel-Piskorską. Tym razem poznamy historię powstania willi Zagłobin, jednej z piękniejszych w naszym mieście.

Seydlowie

Jako pierwszy z rodziny przybył do Warszawy Maurycy Seydel (1814–1902), urodzony w Berlinie, który po ukończeniu gimnazjum w Piotrkowie Trybunalskim praktykował w winiarni Fukiera. W 1842 roku otworzył własną winiarnię z piwnicą przy ul. Widok 25. Następnie przeniósł firmę do własnej kamienicy przy ul. Senatorskiej.

Konsul Honorowy Serbii

Po śmierci ojca handel win prowadzili jego synowie: Hugon, Emil i Paweł, którzy po nabyciu plantacji winnej latorośli w Serbii otrzymali nominacje na konsulów honorowych tego królestwa. Na przełomie XIX i XX wieku była to, obok Fukiera, druga co do wielkości firma tej branży w Warszawie.

Pierwszy zakład przyrodoleczniczy

Hugon Seydel (ok.1846 - 1928) nabył rozległy teren na pograniczu Konstancina i Skolimowa i rozpoczął wznoszenie na nim pierwszego w tych stronach zakładu przyrodoleczniczego. Od imienia fundatora otrzymał on nazwę „Hugonówka”. 

Willa Zagłobin

Seydel upatrzył sobie również parcelę należącą do miejscowego posiadacza ziemskiego, Wacława Prekera. Tu postanowił zbudować swoją rezydencję. Eklektyczną willę, otoczoną sporym parkiem w stylu angielskim, nazwał „Zagłobinem”, dla upamiętnienia bohatera sienkiewiczowskiej „Trylogii”, którego sam przypominał wyglądem i posturą. Park i zbudowana w nim muszla koncertowa zostały udostępnione szerokiej publiczności. Odbywały się tam liczne koncerty, wodewile i operetki, które stały się atrakcją letniska.

Opracowano na podstawie: muzeumkonstancina.plAutor: PWZ      

2020-08-07

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer