Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Ulica pamięci braci Komorowskich

Konstancin-Jeziorna upamiętni bohaterów walk o wolność i niepodległość Polski. 1 sierpnia – w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – jedna z miejskich ulic oficjalnie otrzyma nazwę Braci Komorowskich. Uroczystość z tym związana rozpocznie się o godz. 11.00. Zapraszamy.

Z wnioskiem upamiętnienia braci Komorowskich – Tadeusza, ps. Roman, Kazimierza, ps. Otto, i Stanisława, ps. Sęp – uczestników Powstania Warszawskiego, którzy 1 sierpnia 1944 r. w wyniku niemieckiego ostrzału zginęli w miejscu walki oddalonym o mniej więcej 300 m od obecnego budynku Urzędu Miasta i Gminy, wystąpiła Bożena Wierzbicka, radna Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna.


Radni zdecydowali

Propozycję pozytywnie zaopiniował zespół konsultacyjny działający przy Radzie Miejskiej, który zawnioskował, by nazwiskiem braci Komorowskich nazwać drogę wewnętrzną odchodzącą od ul. Kolejowej, niedaleko konstancińskiego ratusza. Zastrzeżeń co do tej propozycji nie mieli Instytut Pamięci Narodowej ani radni, którzy w lutym jednogłośnie podjęli uchwałę w tej sprawie.  


Uroczystości

Oficjalne uroczystości związane z nadaniem nazwy Braci Komorowskich ulicy w Konstancinie-Jeziornie odbędą się 1 sierpnia, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zapraszamy o godz. 11.00 na parking Urzędu Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77 (wjazd od ul. Kolejowej).

Wcześniej przedstawiciele samorządu gminy złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci:

  • o godz. 10.00 na kamieniu upamiętniającym poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych Armii Krajowej (przy rondzie św. Jana Pawła II),
  • o godz. 10.15 pod tablicą pamiątkową poświęconą Samodzielnemu Batalionowi im. bryg. Czesława Mączyńskiego NSZ AK (ul. Mirkowska 56).

Natomiast o godz. 17.00 w Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie (ul. Przyczółkowa 29) zostanie odprawiona msza św. w intencji wszystkich powstańców warszawskich.


Cześć i chwała bohaterom

Tadeusz Komorowski (ur. 24.02.1923 r.), Kazimierz Komorowski (ur. 24.02.1923 r.) i Stanisław Komorowski (ur. 1.01.1927 r.) to bracia z Jeziorny, uczestnicy Powstania Warszawskiego. Wszyscy trzej służyli w plutonie 1703 batalionu „Krawiec” 5. rejonu „Gątyń” (Piaseczno) VII Obwodu „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. 1 sierpnia 1944 r., w chwili wybuchu największego zrywu militarnego podziemia w okupowanej Europie, Tadeusz Komorowski objął dowództwo drużyny i prowadził swoich żołnierzy (byli wśród nich także jego bracia) na zbiórkę do Kierszka. Niestety, powstańcy zostali ostrzelani przez Niemców znajdujących się na dachu Domu Dziecka ks. Boduena w Klarysewie. W wyniku ataku zginęło m.in. 9 żołnierzy plutonu 1703, wśród nich trzej bracia Komorowscy. Wszystko działo się na polach ok. 300–400 m od obecnego Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. Bracia zostali pochowani w zbiorowej mogile na Cmentarzu Powstańców Warszawy w Powsinie.

Autor: Patryk Siepsiak

2020-07-30

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer