Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Ulica zyskała nazwę Braci Komorowskich

1 sierpnia ulica nieopodal Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna zyskała nazwę Braci Komorowskich. Przedstawiciele samorządu gminy złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci.

76. rocznica 

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. Miało ono na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji. Było to największe militarne powstanie z czasów II wojny światowej. W dzień 76. rocznicy przedstawiciele samorządu gminy wraz z harcerzami z Uroczyska Konstancin złożyli kwiaty i zapalili znicze na kamieniu upamiętniającym poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych Armii Krajowej (przy rondzie św. Jana Pawła II) oraz pod tablicą pamiątkową poświęconą Samodzielnemu Batalionowi im. bryg. Czesława Mączyńskiego NSZ AK (ul. Mirkowska 56) .

Ulica zyskała nazwę

Na wniosek radnej Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna Bożeny Wierzbickiej jedna z ulic oficjalnie otrzymała nazwę Braci Komorowskich. Tadeusz, ps. Roman, Kazimierz, ps. Otto, i Stanisław, ps. Sęp uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim. W wyniku niemieckiego ostrzału zginęli w miejscu walki nieopodal obecnego budynku Urzędu Miasta i Gminy. Oficjalne uroczystości związane z nadaniem nazwy ulicy w Konstancinie-Jeziornie odbyły się na parking Urzędu Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77 (od ul. Kolejowej).

Cześć i chwała bohaterom

Tadeusz Komorowski (ur. 24.02.1923 r.), Kazimierz Komorowski (ur. 24.02.1923 r.) i Stanisław Komorowski (ur. 1.01.1927 r.) to bracia z Jeziorny, uczestnicy Powstania Warszawskiego. Wszyscy trzej służyli w plutonie 1703 batalionu „Krawiec” 5. rejonu „Gątyń” (Piaseczno) VII Obwodu „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. 1 sierpnia 1944 r., w chwili wybuchu największego zrywu militarnego podziemia w okupowanej Europie, Tadeusz Komorowski objął dowództwo drużyny i prowadził swoich żołnierzy (byli wśród nich także jego bracia) na zbiórkę do Kierszka. Niestety, powstańcy zostali ostrzelani przez Niemców znajdujących się na dachu Domu Dziecka ks. Boduena w Klarysewie. W wyniku ataku zginęło m.in. 9 żołnierzy plutonu 1703, wśród nich trzej bracia Komorowscy. Wszystko działo się na polach ok. 300–400 m od obecnego Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. Bracia zostali pochowani w zbiorowej mogile na Cmentarzu Powstańców Warszawy w Powsinie. 

Galeria zdjęć

Fot. Andrzej Piętka

Autor: Magdalena Misiewicz

2020-08-03

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer