Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Zgnilec amerykański atakuje pasieki

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piasecznie informuje o obszarze zapowietrzonym, w związku ze stwierdzeniem ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół. Obszar ten obejmuje powiat otwocki, piaseczyński i teren miasta stołecznego Warszawy.

Choroba pszczół

Zgnilec amerykański jest bardzo groźną chorobą pszczół. Pojawia się od wiosny do jesieni, najczęściej podczas ciepłego lata. Wysokie temperatury sprzyjają jego rozwojowi. Choroba łatwo się roznosi i jest śmiertelna dla owadów. Po potwierdzeniu faktu wystąpienia choroby, pod nadzorem lekarza weterynarii prowadzone jest jej zwalczanie. Zgnilec nie zagraża ludziom bezpośrednio, natomiast pośrednio jak najbardziej: może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych lub ogrodniczych. 


Zgnilec doprowadza do śmierci całej rodziny pszczelej. 
Jest to choroba zakaźna, więc obejmuje całą pasiekę, a może i sąsiednie. Ma to środowiskowy wpływ, ponieważ pasieki z zapowietrzonego rejonu zamierają. – mówi dr hab. Zbigniew Kołtowski, prof. nadzw. z Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach.


Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego

Rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu otwockiego, piaseczyńskiego i miasta stołecznego Warszawy zostało wydane dn. 30 lipca 2020 r. przez Wojewodę Mazowieckiego. W powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości: Bielawa, Ciszyca, Czernidła, Gassy, Kępa Okrzewska, Kępa Oborska, Łęg, Obórki, Okrzeszyn i Opacz.

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się umieszczenie tablicy ostrzegawczej, informującej o pojawieniu się ogniska choroby. Zakazane jest: przemieszczanie rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, plastrów, produktów pszczelich oraz sprzętu  i narzędzi używanych do pracy  w pasiece, bez zgody właściwego Powiatowego lekarza Weterynarii oraz organizowanie wystaw i targów z udziałem pszczół.

Plik do pobrania

Autor: Magdalena Misiewicz

2020-08-05

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer