Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Pomoc dla emigrantów z Białorusi

Wystartowała wielofunkcyjna innowacyjna platforma online „GrupaWsparcia.pl dla Białorusi” – kompleksowa pomoc psychologiczna, prawna oraz wsparcie w kwestiach pracy, schronienia i innych form pomocy dla czasowych lub stałych emigrantek i emigrantów z Białorusi. Projekt realizowany jest przez Fundację Adra Polska.

Platforma internetowa stworzona przez Fundację Adra Polska jest odpowiedzią na potrzeby, jakimi są ułatwienie dostępu do niezbędnych informacji, usług, schronienia, pracy i wsparcia obywatelkom i obywatelom Białorusi przybywającym do Polski. Potrzeby te zostały zidentyfikowane w oparciu o analizę prowadzonych działań, a także konsultacje z ekspertami i partnerami. 


Pomoc w jednym miejscu

Białorusini przyjeżdżający do Polski mierzą się z sytuacją, która niesie ze sobą wiele zagrożeń – poczynając od niepewności związanej z procesem legalizacji statusu uchodźcy, przez obciążenie psychiczne, jakie niesie ze sobą wyjazd z kraju przy obecnej sytuacji politycznej, do problemów ze znalezieniem pracy, szkoły dla dzieci czy wreszcie bariery językowej. Źródła pomocy prawnej, doradztwa w sprawie pracy, edukacji czy wsparcia psychologicznego są oferowane przez znaczną ilość organizacji w Polsce.

Projekt „GrupaWsparcia.pl dla Białorusi” znacząco ułatwi dostęp do wszelkiego rodzaju pomocy, a także umożliwi beneficjentom bezpośredni i szybki kontakt z konkretnymi organizacjami oferującymi pomoc w danych dziedzinach. Wynajem pokoju, czy znalezienie pracy będą znacznie ułatwione dzięki ustawieniom lokalizacyjnym na platformie, a dzięki automatycznemu tłumaczeniu, kwestie językowe nie będą przeszkodą przy komunikacji między Polakami a Białorusinami. 


Bezpłatne spotkania z psychologiem i porady prawne

Użytkownicy portalu uzyskają wsparcie psychologiczne, dzięki bezpłatnym spotkaniom grupowym prowadzonym przez psychologa w formie audio oraz poprzez spotkania indywidualne tzn. konsultacje psychologiczne/psychoterapeutyczne online. W projekcie przewidziane jest także bezpłatne poradnictwo prawne, które będzie realizowane przez magistra prawa z wieloletnim doświadczeniem.


Wystarczy dostęp do internetu

Warto również podkreślić, że grupa wsparcia to portal społecznościowy, który pomaga w walce z problemami i daje przestrzeń do wzajemnego wspierania się użytkowników. Za pomocą chata o każdej porze dnia i nocy można podzielić się tym co spędza sen z powiek i otrzymać wsparcie od innych. Najgorsze jest trwać samotnie w problemie, lecz kiedy uzyska się wsparcie, można osiągnąć naprawdę wiele.

A dla osób bardziej mobilnych zostanie udostępniona aplikacja na smartfony w języku polskim i rosyjskim z możliwością rejestracji na portalu, dodawania i wyszukiwania ofert wsparcia. Dzięki czemu pomoc zawsze pozostanie w zasięgu ręki. Więcej informacji dostępnych jest na stronie GrupaWsparcia.pl dla Białorusi (link otwiera się w nowym oknie).

Projekt realizowany jest przez Fundację Adra Polska i dofinansowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Autor: Fundacja Adra

2020-12-03

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer