Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Zmarł ks. Bogdan Jaworek

W poniedziałek (30 listopada) w wieku 84 lat zmarł ks. kan. Bogdan Jaworek, wieloletni proboszcz  parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Honorowy Obywatel Konstancina-Jeziorny. Władze gminy składają wyrazy żalu i współczucia z powodu wielkiej straty.

Ks. Bogdan Jaworek urodził się w 1936 r. w Jeziornie Oborskiej, na terenie dzisiejszego Konstancina-Jeziorny. Święcenia kapłańskie przyjął w 1959 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Był wikariuszem w parafii św. Wita w Karczewie koło Otwocka i w parafii św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej w Warszawie. 


Proboszcz parafii

W 1972 r. przejął po ks. Eugeniuszu Żelazowskim rektorat kościoła przy ul. Piłsudskiego w Konstancinie-Jeziornie. Za jego czasów, 1 września 1976 r., dekretem erekcyjnym kard. Stefan Wyszyński – arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski – utworzył parafię Konstancin pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ks. Jaworek był jej proboszczem do początku lat 90., a w pamięci wielu mieszkańców uzdrowiska pozostanie ze względu na swoją osobowość i zdecydowaną postawę. 


Pamiętne działania

Do dziś pamiętane jest nawiedzenie parafii przez kopię obrazu jasnogórskiego, a także założenie w kościele nagłośnienia, co ponoć przyczyniło się do budowy przez ówczesne władze przystanku autobusowego obok kościoła, w miejscu obecnego parkingu. Niedzielne msze św. stały się bowiem zbyt dobrze słyszalne w willi Słonecznej przy ul. Piłsudskiego 31, należącej do ambasady ZSRR, a kursujące ulicą autobusy miały je zagłuszać. Nagłośnienie przetrwało do dziś, w przeciwieństwie do przystanku. 


Honorowy obywatel

Za jego czasów wybudowano także dom parafialny. Ks. Jaworek pożegnał się z probostwem w 1992 r. W tym samym roku, 17 lipca, Rady Gminy nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Konstancina-Jeziorny. Od 1999 r. mieszkał jako rezydent w parafii św. Elżbiety w Powsinie. Pełnił też funkcję kapelana sióstr felicjanek w Wawrze, wizytatora nauki religii w Warszawie, a także kapelana sióstr w Woli Gołkowskiej w latach 1993–1996. Zmarł 30 listopada w wieku 84 lat. Wyrazy żalu i współczucia z powodu wielkiej straty składają władze gminy Konstancin-Jeziorna.


Ostatnie pożegnanie

Msza św. pogrzebowa w intencji zmarłego ks. kan. Bogdana Jaworka zostanie odprawiona w najbliższą sobotę (5 grudnia) o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. św. Elżbiety w Powsinie. Duchowny spocznie na cmentarzu parafialnym w Skolimowie.

Autor: PWZ

2020-12-01

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer