Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Sprawdź, na co idą Twoje pieniądze

Konstanciński magistrat ponownie prezentuje budżet gminy w czytel­nej i przyjaznej for­mie. Miesz­kańcy w łatwy spo­sób mogą zapoznać się ze szczegółami wydat­kowania pieniędzy oraz obliczyć w jakim stop­niu płacone przez nich podatki wpływają na roz­wój gminy. Wszystko dzięki portalowi nacoidamojepieniadze.pl.


Publiczne pieniądze

Internetowa platforma „Na co idą moje pieniądze” to taki wirtualny kalkulator, dzięki któremu mieszkańcy nie muszą już wertować wielostronicowej uchwały budżetowej gminy – pełnej liczb, paragrafów, zadań, tabel i objaśnień. Wystarczy wejść na stronę konstancinjeziorna.nacoidamojepieniadze.pl, aby łatwo i w przejrzysty sposób sprawdzić, jak samorząd gospodaruje publicznymi pieniędzmi.


Analiza budżetu

Znajdziemy tutaj m.in. podział dochodów i wydatków gminy na kategorie tematyczne, np. oświatę i wychowanie, transport i łączność, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska czy gospodarkę mieszkaniową. Ponadto mieszkaniec wpisując wysokość swojego wynagrodzenia brutto może sprawdzić, jak gmina dysponuje jego pieniędzmi z podatków. Graficznie zaprezentowany został również podział budżetu na zadania inwestycyjne, fundusz sołecki czy budżet partycypacyjny.


Prognoza PIT

Taki symulator internetowy pozwala też pokazać, w jakim stopniu każdy, kto płaci podatki w miejscu zamieszkania, przyczynia się do rozwoju gminy. Warto wspomnieć, że swój podatek dochodowy (PIT) w Konstancinie-Jeziornie rozlicza już 90 proc. mieszkańców. Na wspomnianej stronie każdy może zobacz, jak brakujące 10 proc. wpływów z PIT może zmienić naszą gminę. Pamiętaj! Twoje podatki wrócą do Ciebie!

Autor: Patryk Siepsiak

2020-02-13

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer