Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Wolontariusze potrzebni od zaraz

Trwają poszukiwania wolontariuszy, którzy poświęcą swój czas potrzebującym – pomogą w odrabianiu lekcji, pograją w piłkę, wyjdą do kina lub po prostu porozmawiają. Na nowych przyjaciół czekają dzieci, młodzież i osoby dorosłe zarejestrowani w Powiatowej Bazie Wolontariatu. Są w niej osoby m.in. z gminy Konstancin-Jeziorna.


Powiatową Bazę Wolontariatu prowadzi Starostwo Powiatowe w Piasecznie, a została ona utworzona z myślą o pomocy osobom chorym, samotnym, starszym, dzieciom z trudnościami w nauce, czy osobom niepełnosprawnym. Jej celem jest łączenie osób i organizacji pozarządowych, potrzebujących pomocy, z tymi, którzy bezinteresownie poświęcą swój czas potrzebującym. Chodzi m.in. o pomoc w odrabianiu lekcji, wyjścia na spacer, grę w piłkę lub po prostu zwykłą rozmowę.


Długa lista

Na długiej liście osób pilnie potrzebujących pomocy wolontariuszy są również osoby i instytucje z gminy Konstancin-Jeziorna. Oto one: 

  • Jakub (16 lat, Konstancin-Jeziorna) – chłopiec z niepełnosprawnością intelektualną chciałby spędzać z wolontariuszem czas wolny (w tygodniu – popołudniami, w weekendy – godzina do ustalenia). Chłopca odwiedza już wolontariusz Kuba, ale poszukiwana jest osoba dorosła do pomocy.
  • Piotr (37 lat, Bielawa) – mężczyzna cierpi na padaczkę, potrzebuje pilnej pomocy w przygotowaniu do matury z matematyki (3 godziny tygodniowo).
  • Patrycja, Adam, Patryk i Daniel – to rodzeństwo w wieku od 10 do 13 lat. Dzieci są niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym i łatwo nawiązują kontakt. Są komunikatywne, a rodzina potrzebuje wsparcia w zorganizowaniu im czasu wolnego w weekendy.


Wolontariuszy poszukują także m.in.:

  •  Dom Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie – oczekiwana pomoc: pomalowanie ścian dwóch oddziałów lub czterech pracowni terapeutycznych.

  • Fundacja Doktor Dog w Konstancinie-Jeziornie poszukuje wolontariuszy i psów do dogoterapii, osób do prowadzenia mediów społecznościowych, pozyskiwania środków na cele statutowe fundacji i drobnych prac biurowych oraz pomocy w realizacji celów statutowych.

  • Dom Seniora Polskiej Akademii Nauk w Konstancinie-Jeziornie – oczekiwana pomoc: spędzanie czasu wolnego z podopiecznymi; wyjścia z seniorami do kina, teatru; pomoc w zakupach, a także: obsługa kawiarenki Domu Seniora, mycie okien, prace porządkowe w ogrodzie, prowadzenie animacji dla dzieci na pikniku rodzinnym (27 czerwca 2020 r.); wywołanie i oprawa zdjęć; ufundowanie ekspresu do kawy.


Jak zostać wolontariuszem?

Aby zostać wolontariuszem i dołączyć do Powiatowej Bazy Wolontariatu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny TUTAJ) i jego podpisany skan przesłać na adres mailowy: wolontariat@piaseczno.pl lub dostarczyć osobiście do kancelarii Starostwa Powiatowego w Piasecznie (ul. Chyliczkowska 14).

Jak informuje starostwo, powiat piaseczyński nie świadczy usług wolontarystycznych w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 24 kwietnia 2003 r. Nie ponosi też odpowiedzialności za jakość świadczonej pomocy oraz za działania i zaniechania osób, które nawiązały kontakt za pośrednictwem bazy udostępnianej przez powiat.


Trzeba wiedzieć

Baza prowadzona przez starostwo ma jedynie charakter informacyjny i jest odpowiedzią na kierowane przez mieszkańców pytania o możliwości uzyskania wsparcia lub też udzielania pomocy. Pełna lista osób potrzebujących oraz zakres wsparcia dostępne są na stronie internetowej: www.piaseczno.pl.

Autor: Patryk Siepsiak

2020-02-28

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer