Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Jak głosować korespondencyjnie?

Do 16 czerwca 2020 r. należy zgłosić w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna chęć głosowania korespondencyjnego w wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Można to zrobić osobiście lub online. 


Można głosować korespondencyjnie

W niedzielę 28 czerwca wybierzemy Prezydenta RP. W tym roku nie trzeba iść do lokalu wyborczego, by oddać swój głos. Można to zrobić korespondencyjnie.

Zamiar głosowania korespondencyjnego może zgłosić każdy, kto spełnia poniższe warunki:

  1. ma polskie obywatelstwo,
  2. będzie głosować w Polsce,
  3. może głosować, czyli ma co najmniej 18 lat i prawa wyborcze.


Zgłoś wcześniej

Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba jednak odpowiednio wcześnie zgłosić komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy, w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców:

  • najpóźniej 12 dni przed wyborami (do 16 czerwca 2020 r. – I tura, do 29 czerwca 2020 r. – II tura);
  • osoby, które w dniu wyborów będzie obowiązywać kwarantanna lub izolacja do piątego dnia przed wyborami (do 23 czerwca 2020 r. – I tura, do 7 lipca 2020 r. – II tura);
  • osoby, których obowiązkowa kwarantanna lub izolacja zaczęły się później niż 5 dni przed wyborami – do drugiego dnia przed wyborami (do 26 czerwca 2020 r. – I tura, do 10 lipca 2020 r. – II tura).


Złóż wniosek przez internet

Wniosek o głosowanie korespondencyjne można złożyć na kilka sposobów:

  • przez internet za pośrednictwem platformy ePUAP (potrzebujesz do tego profilu zaufanego lub e-dowodu) – na portalu: www.gov.pl wybieramy e-usługę: Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego dla osób głosujących w Polsce i dalej postępujemy zgodnie z komunikatami pojawiającymi się na ekranie;
  • w urzędzie – potrzebne dokumenty, w tym „Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju” można złożyć osobiście lub przesłać pocztą.

Pakiet wyborczy zostanie dostarczony do domu. Wyborca może go także odebrać osobiście w urzędzie, jeżeli zadeklarował to w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego.

Szczegółowe informacje na temat głosowania korespondencyjnego dostępne są na stronie: www.gov.pl


Do pobrania


Autor: Źródło: www.gov.pl

2020-06-08

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer