Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Nowe zasady bezpieczeństwa

Rząd znosi kolejne zakazy i ograniczenia obowiązujące w Polsce. Od soboty (29 maja) nie musimy już zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Znikają też limity osób w sklepach, na targu, poczcie czy w restauracjach. Z kolei od 6 czerwca działalność mogą wznowić m.in. kina, baseny, siłownie i kluby fitness.

Mimo nowych zachorowań, rząd znosi kolejne obostrzenia związane z koronawirusem. Oto co się zmieni w najbliższych dniach:


 • W przestrzeni otwartej: albo dystans społeczny albo maseczka (od 30 maja)
  Jeśli w przestrzeni otwartej jest możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie trzeba zasłaniać ust i nosa. Można spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowywany jest odpowiedni dystans społeczny.
  Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

  Istnieją jednak miejsca, w których trzeba w dalszym ciągu mieć np. maseczkę. Są to: autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy (jeśli jesteś interesantem).

 • Zniesienie limitów osób – w sklepach, na targu, poczcie, w restauracjach (od 30 maja)
  Zniesione zostają limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami, a klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Nadal obowiązują również wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików. Zniesione zostają limity osób w kościołach i innych miejscach sprawowania kultu religijnego (w dalszym ciągu należy w nich zasłaniać usta i nos).

 • Zgromadzenia na powietrzu i koncerty plenerowe do 150 osób (od 30 maja)
  W przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

 • Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)
  Możliwa jest organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

 • Hotele z pełną ofertą
  Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

 • Kultura, sport, salony masażu, targi (od 6 czerwca)
  Od 6 czerwca działalność mogą wznowić, w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki oraz sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.


Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: gov.pl, zakładka: Koronawirus.

Autor: Patryk Siepsiak (materiały prasowe Ministerstwa Zdrowia)

2020-05-29

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer