Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Współpraca na rzecz Urzecza

Gmina Konstancin-Jeziorna i Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie podpisały umowę o współpracy. Dokument umożliwi realizację wspólnych działań na rzecz upowszechniania wiedzy na temat Urzecza oraz promocję tego niezwykle barwnego mikroregionu etnograficznego.


Podwarszawski mikroregion

Urzecze to podwarszawski mikroregion etnograficzny, rozciągający się po obydwu brzegach królowej polskich rzek, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Należą do niego także wsie nadwiślańskie położone w gminie Konstancin-Jeziorna, m.in. Gassy, w których corocznie odbywa się Flis Festiwal – Jarmark Kultury Urzecza. 


Wspólne działania

Właśnie wspólne działania na rzecz upowszechniania wiedzy o tym barwnym mikroregionie przyświecały podpisaniu umowy o współpracy, którą 27 kwietnia zawarły gmina Konstancin-Jeziorna i Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Ponadto dokument – sygnowany przez burmistrza Kazimierza Jańczuka i Tadeusza Zająca, pełniącego obowiązki dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego – zakłada m.in. realizację badań i dokumentację kultury ludowej Urzecza, a także budowę kolekcji artefaktów oraz dokumentów związanych z tym mikroregionem, w tym nagrań filmowych i dokumentacji.

Autor: Patryk Siepsiak

2020-05-08

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer