Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Gmina kupiła budki dla jerzyków

Gmina Konstancin-Jeziorna zakupiła 70 skrzynek lęgowych dla jerzyków i 10 budek dla nietoperzy. Te wyjątkowe zwierzęta są jedną z biologicznych metod walki z komarami.

Jerzyki to niewielkie ptaki przypominające jaskółki, które żywią się owadami, w tym muchami i komarami – jeden osobnik dziennie może ich zjeść do 20 tys. sztuk. Zwierzęta gniazdują na budynkach, najchętniej w otworach stropodachowych, ale ze względu na ich zatykanie jerzyków jest coraz mniej. 


Domki dla jerzyków

W trosce o mieszkańców Konstancina-Jeziorny, niepokojonych przez dokuczliwe owady, oraz w celu zwiększenia populacji pożytecznych jerzyków gmina Konstancin-Jeziorna kupiła dla nich 70 skrzynek lęgowych. Drewniane domki zostały już zamontowane na czterech gminnych budynkach komunalnych oraz na dwóch – należących do wspólnot mieszkaniowych. Jerzykom w walce z komarami pomagają także nietoperze. 


Domki dla nietoperzy

Również o tych ssakach pomyślał konstanciński magistrat i zakupił dla nich 10 drewnianych budek. Specjalnie skonstruowane skrzynki zapewnią nietoperzom schronienie w dzień, tak aby w nocy mogły polować na owady w najbliższym swoim otoczeniu. Budki zostały zamontowane na drzewach w Parku Zdrojowym. Jeden nietoperz w ciągu nocy potrafi zjeść nawet kilka tysięcy owadów, w tym blisko 1,2 tys. komarów.

Autor: Patryk Siepsiak

2020-03-23

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer