Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Radni poprosili o kontrolę targowiska

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny wystosowała pismo do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piasecznie z prośbą o interwencję w sprawie prywatnego targowiska przy al. Wojska Polskiego. Zdaniem radnych, jego zarządca nie przestrzega zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa.


Łamanie zasad 

Radni miejscy w piśmie (do pobrania poniżej) skierowanym do Anny Matkowskiej, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piasecznie, podają liczne przykłady łamania na targowisku – zlokalizowanym na prywatnym gruncie – podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny, co – ich zdaniem – może prowadzić do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wśród nieprawidłowości radni wymieniają m.in. brak zachowania bezpiecznej odległości między stoiskami, skumulowanie sprzedawców w jednej alei targowej czy dostęp tylko do jednej toalety z bieżącą wodą, w dodatku odpłatny. 


Prośba o kontrolę

Dlatego Rada Miejska Konstancina-Jeziorny, w trosce o zdrowie i dobro mieszkańców gminy, poprosiła piaseczyński sanepid o interwencję. Radni chcą, by ten skontrolował targowisko i wymusił na jego zarządcy wprowadzenie nowych zasad funkcjonowania. Pismo w tej sprawie zostało w poniedziałek (30 marca) przesłane do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piasecznie.


Nowe ograniczenia

Miejmy nadzieję, że w rozwiązaniu problemu pomogą nowe rządowe restrykcje – wprowadzone od 1 kwietnia. Zgodnie z nimi m.in. liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych/stoisk. Wprowadzony został także obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Przypominamy też o obowiązującym cały czas zakazie sprzedaży artykułów przemysłowych, odzieży i narzędzi. Na stoiskach można oferować jedynie artykuły spożywcze i chemiczno-kosmetyczne. Za złamanie któregokolwiek z zakazów wypisanych w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów (do pobrania TUTAJ) grozi grzywna od 5 do nawet 30 tys. zł.


Stanowisko gminy Konstancin-Jeziorna w sprawie funkcjonowania prywatnego targowiska przy al. Wojska Polskiego w dobie pandemii koronawirusa.Do pobrania

Autor: Patryk Siepsiak

2020-04-01

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer