Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia

Rząd od środy (1 kwietnia) wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego, mniej klientów w sklepach, zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich – to tylko niektóre z nich.  Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do 30 tys. zł.


Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Dlatego też polski rząd wprowadza kolejne obostrzenia, które mają pomóc w opanowaniu rozprzestrzeniającej się epidemii. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad! Zwłaszcza, że – jak twierdzi Ministerstwo Zdrowia –największa fala zachorowań jeszcze przed nami. Za ich złamanie grozi grzywna w wysokości od 5 do 30 tys. zł. Oto co się zmieni w najbliższym czasie.


Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1 kwietnia 2020 r.):

 • Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia
  Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

  PRZYKŁAD 1 –
  Jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.
  PRZYKŁAD 2 –
  Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.
  Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.
 • Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy
  Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

  PRZYKŁAD
  – Jeśli na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.
 • Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe
  Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

  PRZYKŁAD –
  Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.


Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów (od 1 kwietnia 2020 r.)

 • W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
 • Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:
  – od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach;
  – w godz. 10.00–12.00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.


Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe (od 1 kwietnia 2020 r.)

 • Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 r.
 • Powyższe nie dotyczy osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.


Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (od 1 kwietnia 2020 r.)

Rząd rozszerza listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020 r.

PRZYKŁAD – Jeśli jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 r. z powodu powrotu z zagranicy lub kontaktu z zarażonym – Ty również będziesz musiał ją odbyć.


Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich (od 1 kwietnia 2020 r.):

 • Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
 • Zawieszone zostaje również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.


Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego (od 1 kwietnia 2020 r.):

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

 • dojazdu do pracy – jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 – jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego – możesz przemieszczać się, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.


Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich (od 1 kwietnia 2020 r.):

Rząd wprowadza także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ograniczona zostaje możliwość korzystania z rowerów miejskich.


2 metry – minimalna odległość między pieszymi (od 1 kwietnia 2020 r.):

Wprowadzony zostaje obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
 • osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 


Urzędy na pracy zdalnej (od 1 kwietnia 2020 r.):

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.


Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2 kwietnia 2020 r.)

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD – Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 r. i nie dotyczy samochodów osobowych.


Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2 kwietnia 2020 r.)

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

 • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra,
 • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 r.

Aktualne informacje i zalecenia dostępne są na stronie internetowej: www.gov.pl

Autor: Patryk Siepsiak (mat. prasowe Ministerstwo Zdrowia)

2020-03-31

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer