Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Groźny szkodnik zaatakował lasy

Leśnicy ostrzegają! Na terenie powiatu piaseczyńskiego znów pojawił się groźny szkodnik zagrażający sosnom – kornik ostrozębny. Owad ten należy do najgroźniejszych szkodników atakujących osłabione drzewostany.

Lasy w powiecie piaseczyńskim, w tym w gminie Konstancin-Jeziorna, zaatakował groźny szkodnik – kornik ostrozębny. To niewielki chrząszcz długości około 3,5 mm, barwy od jasno brązowej aż do prawie czarnej, który żeruje pod korą sosen, w górnej części strzały, w obrębie korony drzewa i na pniach. Zaatakowane drzewostany przebarwiają się na rudy kolor, dzięki temu łatwo można zauważyć jego obecność.


Trzeba zwalczać

Zgodnie z ustawą o lasach, aby uniknąć szerzenia się szkodnika, właściciele lasów zobowiązani są do ich ochrony, w tym zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających się i rozprzestrzeniających organizmów szkodliwych. 

Najskuteczniejszą metodą zwalczania kornika ostrozębnego jest systematyczne usuwanie zaatakowanych sosen – wycięcie i wywóz z lasu oraz utylizacja wierzchołków i gałęzi tych drzew, czyli wywiezienie poza teren leśny lub spalenie. Zaniechanie tych działań może prowadzić do zamierania całych drzewostanów. 


Zgoda na wycinkę

Zgodę na wycinkę drzew w lasach powiatu piaseczyńskiego wydaje Nadleśnictwo Chojnów (ul. Klonowa 13, Pilawa, 05-532 Baniocha, tel. 22 756 72 75). Tam także można uzyskać szczegółowe informacje na temat kornika ostrozębnego i metod jego zwalczania. Zachęcamy też do zapoznania się z zamieszczoną poniżej ulotką.


Do pobrania

Autor: Patryk Siepsiak

2020-11-04

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer