Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

IV Festiwal Filmowy Świat Maklaka

„A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda… Nic się nie dzieje, proszę pana (...)” – pamiętne słowa Zdzisława Maklakiewicza z „Rejsu”. Niemal dokładnie w 50-lecie premiery kultowego filmu Konstanciński Dom Kultury zaprasza na IV Festiwal Filmowy Świat Maklaka i Jego Przyjaciół. Nie będzie nudy! Będzie się działo, i to sporo! Przegląd kina niezależnego młodych filmowców, spotkania z twórcami i kultowe filmy.

– W tym roku zapraszamy do zanurzenia w „Filmowy Świat Maklaka” w formule hybrydowej –mówi Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury. – Do czego szczególnie zachęcam w tych trudnych czasach. 


Festiwal z dedykacją

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa także ze względu na program. Jest ona dedykowana niezwykłemu twórcy, którzy darzył festiwal ogromną życzliwością i był pierwszym przewodniczącym jury konkursowego – Jerzemu Gruzie. – Zobaczą Państwo dwa jego filmy: najnowszy „Dariusz” i ulubiony – „Przeprowadzkę”, którego scenariusza pomysłodawcą był nie kto inny, jak Zdzisław Maklakiewicz – dodaje dyrektor KDK. – Duch Maklaka będzie więc w tym roku silnie obecny, tym bardziej, że z terminem festiwalu zbiegają się 50. urodziny kultowego filmu „Rejs”. Zapraszam na święto kina w Konstancinie.


Wybitni twórcy

Festiwal jest poświęcony popularyzacji dokonań artystycznych aktora Zdzisława Maklakiewicza oraz jego przyjaciół, wybitnych aktorów, reżyserów  ikon polskiego filmu i sceny oraz wszystkich twórców kina, których łączy charakterystyczne, ironiczne poczucie humoru i dystans do świata. Od czterech lat festiwal przyciąga do Konstancina-Jeziorny zarówno młodych twórców, jak i gwiazdy polskiego kina, wśród których znaleźli się m.in. Janusz Kondratiuk, Jerzy Gruza, Marek Piwowski, Zbigniew Buczkowski, Krzysztof Kowalewski, Bożena Stachura, Iga Cembrzyńska, Ewa Szykulska, Arkadiusz Jakubik, Krzysztof Materna czy Olgierd Łukaszewicz.


52 filmy w konkursie

Festiwalowi towarzyszy konkurs filmowy zarówno dla profesjonalistów, studentów i absolwentów szkół artystycznych, jak i dla młodych, aktywnych amatorów oaz twórców niezależnych. Jego celem jest wyróżnienie artystów, którzy potrafią wnikliwie i krytycznie obserwować świat, przedstawiając go przy tym sposób pogodny i życzliwy, sięgając po charakterystyczne dla patrona festiwalu środki – dystans, humor, ironię czy sarkazm. Konkurs ma charakter otwarty i demokratyczny. W tym roku o nagrody rywalizują aż 52 niezwykle różnorodne produkcje. Najlepsze z nich, wybrane przez jury pod przewodnictwem Marka Piwowskiego, będzie można obejrzeć 18 października w Hugonówce.


50-lecie „Rejsu”

Tegoroczny festiwal odbędzie się niemal dokładnie w 50-lecie premiery ponadczasowego „Rejsu”, który zadebiutował na ekranie 19 października 1970 roku. Warto podkreślić, że to właśnie w „Rejsie” po raz pierwszy razem zagrali Jan Himilsbach oraz Zdzisław Maklakiewicz, dając początek najbardziej wyrazistemu, filmowemu duetowi w dziejach polskiego kina. Wystąpili w 13 niezapomnianych filmach, a ich kreacje zapisały w historii polskiego filmu. Dlatego też w jury tegorocznego konkursu nie mogło zabraknąć przyjaciela Maklaka, wybitnego reżysera „Rejsu” Marka Piwowskiego. Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 18 października.


Pamięci Jerzego Gruzy

Podczas tegorocznej edycji będziemy ponadto wspominać zmarłego w tym roku reżysera Jerzego Gruzę – przyjaciela Maklaka, pierwszego przewodniczącego jury naszego festiwalowego konkursu. Wybitnego twórcę teatralnego, filmowego i telewizyjnego będzie wspominała m.in. jego przyjaciółka, aktorka Tatiana Sosna-Sarno. Nie zabraknie również projekcji jego filmów. Obejrzymy „Dariusza” – ostatni obraz reżysera oraz jego ulubioną produkcję „Przeprowadzka”. Co warto podkreślić, jednym z pomysłodawców scenariusza do tego filmu był Zdzisław Maklakiewicz. – Kiedy Zdzisław wchodził na plan wszystko się unosiło, to był właśnie duch Maklaka. Coś trudnego do zdefiniowania, metafizyka – tak w 2017 r. podczas festiwalu Jerzy Gruza wspominał „Maklaka”.


Jak uczestniczyć w festiwalu?

Już 18 października (niedziela) zapraszamy do Hugonówki wszystkich kinomanów i nie tylko, którzy chcieliby poczuć tego wyjątkowego ducha „Świata Maklaka”. Szczegóły na: konstancinskidomkultury.pl (link otwiera się w nowym oknie), festiwalmaklaka.pl (link otwiera się w nowym oknie) oraz na profilu: Facebook/swiatmaklaka (link otwiera się w nowym oknie).

Z uwagi na pandemię koronawirusa tegoroczna IV edycja Festiwalu Filmowego Świat Maklaka i Jego Przyjaciół będzie nieco inna niż dotychczasowe. W trosce o bezpieczeństwo uczestników festiwal odbędzie się w formule hybrydowej – część wydarzeń transmitowana będzie także na żywo w internecie, a publiczność, która będzie chciała uczestniczy w tym święcie kina bezpośrednio będzie to mogła zrobić po wcześniejszej internetowej rejestracji (link otwiera się w nowym oknie).


Co warto zobaczyć?

Oto program wydarzenia:

  • 11.00–14.30 Pokazy filmów konkursowych;
  • 14.45 Pokaz filmu J. Gruzy „Przeprowadzka”;
  • 16.00 Projekcja filmu J. Gruzy „Dariusz”;
  • 17.30 Spotkanie z Tatianą Sosną-Sarno – wspomnienie J. Gruzy;
  • 18.00 Gala wręczenia nagród i projekcja nagrodzonego film.


Zdzisław Maklakiewicz (1927–1977)

Polski aktor teatralny i filmowy. Podczas II wojny światowej służył w Armii Krajowej. W 1947 r. podjął studia aktorskie w Krakowie, potem w PWST w Warszawie – dyplom uzyskał w 1950 r. Próbował studiować reżyserię, lecz nie ukończył tych studiów. Był aktorem Teatru Syrena, Teatru Polskiego, Teatru Ludowego w Warszawie. W wielu filmach (m.in. Andrzeja Kondratiuka) grywał razem z Janem Himilsbachem, którego był przyjacielem. 2 sierpnia 2009 r. prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył Maklakiewicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

Autor: Grzegorz Traczyk, KDK

2020-10-13

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer