Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Kameralne obchody Święta Niepodległości

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości, z uwagi na pandemię koronawirusa i rządowe obostrzenia, będą kameralne. W środę (11 listopada) władze gminy tradycyjnie złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci, a miasto zostanie udekorowane flagami. Zapraszamy też na koncert online „Polskie drogi do wolności”.

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości będą inne niż wszystkie organizowane do tej pory. Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Konstancinie-Jeziornie zrezygnował z jubileuszowego biegu ulicznego, a Urząd Miasta i Gminy – z pikniku historycznego w Parku Zdrojowym. Wszystko przez ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.


Złożenie kwiatów

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców uroczystości z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będą miały kameralny charakter – bez udziału delegacji, pocztów sztandarowych szkół i stowarzyszeń. W środę (11 listopada) władze gminy tradycyjnie złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci: przed pomnikiem katyńskim przy ul. Sienkiewicza oraz mieszkańców Jeziorny poległych w latach 1918–1921 przy ul. Warszawskiej, a także na kamieniu upamiętniającym poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK (przy rondzie im. Jana Pawła II). Z okazji Święta Niepodległości miasto zostanie też udekorowane flagami, a frontową elewację konstancińskiego magistratu będzie zdobiła okolicznościowa grafika.


Koncert online

Z kolei Konstanciński Dom Kultury zaprasza 11 listopada o godz. 16.00 przed ekrany komputerów, tabletów i telefonów komórkowych na koncert online pt. „Polskie drogi do wolności”, w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego Sonanto. Będzie to muzyczno-aktorska opowieść o polskiej walce o wolność w XX wieku. Usłyszymy pieśni legionowe, powstańcze, wojenne, a także współczesne utwory m.in.: Agnieszki Osieckiej czy Jacka Kaczmarskiego. Koncert będzie transmitowany na Facebooku Konstancińskiego Domu Kultury (link otwiera się w nowym oknie).


Niepodległa do hymnu

Zachęcamy też mieszkańców do udziału w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”, w ramach której każdy może 11 listopada, w samo południe, przyłączyć się do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Wystarczy o godz. 12.00 włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu biało-czerwonych flag. 

Przypomnijmy, że w ostatnich latach gmina rozdała ponad pół tysiąca flag, które trafiły do mieszkańców Konstancina-Jeziorny i różnych instytucji.

Autor: Patryk Siepsiak

2020-11-09

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer