Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Nasze miasto wśród najzamożniejszych

Konstancin-Jeziorna ponownie znalazł się w gronie najzamożniejszych polskich samorządów. W rankingu przygotowanym przez czasopismo „Wspólnota” nasza gmina w kategorii inne miasta ogólnopolskie zajęła 13. miejsce, a na Mazowszu – 5.

Czasopismo „Wspólnota" publikuje ranking majętności samorządów w Polsce corocznie. Zestawienie tworzone jest na podstawie dochodów przypadających na jednego mieszkańca w danym regionie. Podstawą do jego wyliczenia są dochody danego samorządu dzielone przez liczbę mieszkańców z pominięciem wpływów z dotacji celowych. 


Najzamożniejsze samorządy

Wśród najbogatszych województw, niezmiennie od 2015 r., pierwsze miejsce zajmuje mazowieckie (dochód per capita – 439,01zł). Na szczycie rankingu miast wojewódzkich – co również nie jest zaskoczeniem – znalazła się Warszawa z dochodem w wysokości 7890,07 zł na jednego mieszkańca.

Wśród miast powiatowych na czele są Polkowice (dolnośląskie) z dochodem 7072,59 zł na mieszkańca. Spośród miast na prawach powiatu numerem jeden niezmiennie od dziesięciu lat pozostaje Sopot (z dochodem 8718,19 zł). Wśród powiatów najzamożniejszy w ub.r. był powiat człuchowski na Pomorzu (dochód – 1550,76 zł), a spośród gmin wiejskich tradycyjnie – Kleszczów (łódzkie) z dochodem w wysokości 37679,45 zł.


Konstancin-Jeziorna w rankingu 

W tym zestawieniu świetnie wypada Konstancin-Jeziorna, który w kategorii inne miasta ogólnopolskie został sklasyfikowany, tak jak przed rokiem, na miejscu 13. W województwie mazowieckim wyprzedzają nas tylko Podkowa Leśna i Ożarów Mazowiecki. W ub. r. zamożność per capita wyniosła 6136,67 zł i w porównaniu z 2018 r. wzrosła o 549,78 zł.


Najbogatsze miasta na Mazowszu

Na podstawie danych ujętych w rankingu „Wspólnoty” portal: warszawa.naszemiasto.pl (link otwiera się w nowym oknie) opublikował listę 15 najbogatszych miast na Mazowszu. W tym zestawieniu Konstancin-Jeziorna uplasował się na miejscu 5. Na szczycie tego rankingu znalazła się oczywiście Warszawa, która wyprzedziła Podkowę Leśną (2. miejsce) i Płock (3. miejsce). 


Ranking przygotowany przez czasopismo „Wspólnota" do pobrania poniżej.

Autor: Magdalena Misiewicz

2020-10-16

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer