Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Nauka zdalna, zamknięte restauracje

Kolejny rekord zakażeń koronawirusem i kolejne obostrzenia. Od soboty (24 października) cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie, w związku z czym czekają nas kolejne ograniczenia i restrykcje. Zdalna nauka w szkołach podstawowych, zakaz stacjonarnej działalności restauracji oraz ograniczenia w przemieszczaniu się osób 70+ to tylko niektóre z nich.

Padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. W piątek (23 października) przybyło 13 632 osób z COVID-19, w powiecie piaseczyńskim – 55. W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną od soboty (24 października) cała Polska objęta będzie obostrzeniami strefy czerwonej, ale to nie wszystko.


Nowe obostrzenia w całym kraju

Rząd wprowadza też kolejne restrykcje obejmujące edukację, gospodarkę oraz życie społeczne. Oto co się zmieni w najbliższych dniach:

  • klasy 4–8 szkół podstawowych przechodzą na nauczanie zdalne (szczegóły określi Ministerstwo Edukacji Narodowej w rozporządzeniu);
  • w dniach nauki szkolnej, w godz. 8.00–16.00 dzieci do 16. roku życia będą mogły przemieszczać się tylko pod opieką rodzica lub opiekuna;
  • zawieszona zostaje działalność sanatoriów (z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów);
  • zawieszona zostaje działalność stacjonarna lokali gastronomicznych i restauracji (dopuszcza się jedynie sprzedaż na wynos);
  • w imprezach, spotkaniach i zebraniach w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych) będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego (dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych).


Limity nadal obowiązują

Uwaga! Limity i ograniczenia ustalone wcześniej dla strefy czerwonej obowiązują teraz w całej Polsce. Dotyczą one m.in. obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej – z nielicznymi wyjątkami; ograniczonej liczby osób przebywających w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc, placówkach handlowych  dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. przypada 5 osób na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni 1 osób na 15 m kw. czy kościołach  w uroczystościach religijnych może uczestniczyć nie więcej niż 1 osoba na 7 m kw.

W dalszym ciągu zawieszona pozostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni, wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez udziału publiczności, a podczas wydarzeń kulturalnych może być zajęte maksymalnie 25 proc. miejsc przeznaczonych dla publiczności. Obowiązuje też zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak: wesela, stypy i inne.


W trosce o seniorów

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki skierował też apel do seniorów, aby – zwłaszcza ci po 70. roku życia – ograniczyli w najbliższych tygodniach wychodzenie z domów. Zakaz przemieszczania się nie dotyczy sytuacji związanych z wykonywaniem przez nich czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

Uruchomiono też specjalną infolinię. Pod bezpłatnym numerem telefonu: 22 505 11 11 seniorzy mogą uzyskać pomoc np. w zrobieniu zakupów. Po zgłoszeniu konsultant przekaże informację do lokalnego ośrodka pomocy społecznej, który skontaktuje się z seniorem, żeby ustalić zakres i miejsce pomocy.

Aktualne informacje i zalecenia można śledzić na stronie internetowej: www.gov.pl (link otwiera się w nowym oknie).

Autor: Magdalena Misiewicz (źródło: gov.pl)

2020-10-23

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer