Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Święto Niepodległości inne niż zwykle

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Konstancinie-Jeziornie były inne niż zwykle ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa. Zamiast tradycyjnego biegu ulicznego i pikniku patriotycznego był koncert online. Niezmiennie w imieniu mieszkańców hołd bohaterom wolności oddali przedstawiciele samorządu.

Tegoroczne obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miały symboliczny przebieg ze względu na pandemią Covid-19. 


Hołd bohaterom

W środę (11 listopada) przedstawiciele samorządu – burmistrz Kazimierz Jańczuk, jego zastępca – Dariusz Zieliński i Agata Wilczek, przewodnicząca Rady Miejskiej – o godz. 9.00 złożyli tradycyjnie kwiaty przed pomnikami – katyńskim przy ul. Sienkiewicza i mieszkańców Jeziorny poległych w latach 1918–1921 przy ul. Warszawskiej, a także na kamieniu upamiętniającym poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK przy ul. Wilanowskiej. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców uroczystości odbyły się bez udziału delegacji, pocztów sztandarowych szkół i stowarzyszeń. 


Koncert online

W tym roku z wiadomych względów zrezygnowano z biegu niepodległości i pikniku patriotycznego w Parku Zdrojowym. W zamian był koncert online w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego Sonanto. „Polskie drogi do wolności” były muzyczno-aktorską opowieścią o polskiej walce o wolność w XX w. W Hugonówce zabrzmiały pieśni legionowe, powstańcze i wojenne, a także współczesne utwory m.in.: Agnieszki Osieckiej czy Jacka Kaczmarskiego. Koncert można obejrzeć poniżej.


Flagi i grafika

Z okazji Święta Niepodległości miasto zostało też udekorowane flagami, a frontową elewację konstancińskiego magistratu zdobi okolicznościowa grafika.


Galeria zdjęć

Fot. Andrzej Piętka

Autor: Patryk Siepsiak

2020-11-11

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer