Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Tydzień Drzew w „jedynce”

W Szkole Podstawowej nr 1 w Konstancinie-Jeziornie z okazji Światowego Dnia Drzewa zorganizowano cykl wydarzeń. Były konkursy literackie, plastyczne i przyrodnicze. Uczniowie rozwiązywali zagadki oraz wybrali się na wycieczkę do lasu. Wszystko po to, aby przybliżyć im tematykę ekologii i ochrony klimatu.

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Konstancinie-Jeziornie doskonale wiedzą, jak w sposób ciekawy dla uczniów połączyć naukę z zabawą. W placówce w dniach 9–16 października zorganizowano cykl wydarzeń poświęconych ekologii i ochronie klimatu. – Inspiracją do tego była ubiegłoroczna Noc Bibliotek, którą przeprowadziliśmy pod hasłem „Klimat na czytanie” oraz Światowy Dzień Drzewa, który przypada właśnie 10 października – wyjaśnia Paulina Karczmarczyk, dyrektorka „jedynki”.  – Z tej okazji przygotowaliśmy dla uczniów szereg atrakcji. 


Wieczór w bibliotece

Wszystko zaczęło się w piątkowy wieczór (9 października). Uczniowie z klas VI–VIII spotkali się w szkolnej bibliotece, by wspólnie rozwiązywać szyfry, sklejać układanki oraz dowiedzieć się czegoś więcej o drzewach i sposobach ich ochrony. Ale to nie były jedyne atrakcje tego wieczoru. Na dzieci czekały również konkursy literackie oraz plastyczne, których efekty będzie można podziwiać pod koniec października w wirtualnej bibliotece szkoły. Prace zostaną udostępnione w formie książeczek elektronicznych (link otwiera się w nowym oknie).


Konkursy i zagadki

W czasie „Tygodnia drzew” każdy uczeń mógł wziąć udział w wielu ciekawych aktywnościach. I tak. Dzieci z klas 0–III m.in.: oglądały filmy, słuchały audiobooków tematycznie związanych z ekologią, rozwiązywały zagadki przyrodnicze oraz tworzyły prace plastyczne, np. lapbooki. Natomiast, uczniowie z klas IV–VIII wzięli udział w konkursie przyrodniczym opartym na książce „O czym szumią drzewa” Petera Wohllebena oraz konkursie literackim. Ale to nie wszystko. Na szkolnym korytarzu pojawiły się kody QR, w których ukryte były m.in.: ciekawostki przyrodnicze, informacje o słynnych literackich drzewach oraz wiadomości zapisane po angielsku i niemiecku. 


Wycieczka do lasu

W poszczególnych klasach odbywały się także lekcje o tematyce ekologicznej. Były to nie tylko przyroda i biologia, ale także np. język polski, na którym uczniowie z klas VII, czytając „Na lipę” Jana Kochanowskiego, dowiedzieli się, co wspólnego ma fraszka z gałązką. Organizowane były również wycieczki do lasu. – Po tygodniu, w którym w naszej szkole królowały drzewo i ekologia, mamy nadzieję, że każdy uczeń zadba o klimat oraz złapie klimat na czytanie – podsumowuje Paulina Karczmarczyk. – Mam też nadzieję, że udało nam się w ciekawy sposób dla uczniów połączyć naukę z zabawą.

Autor: Agnieszka Jarzębska-Isio

2020-10-20

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer