Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Wsparcie dla seniorów w trudnym czasie

Gmina Konstancin-Jeziorna, poprzez działania prowadzone przez Ośrodek Pomocy Społecznej, wspiera seniorów w trudnym czasie pandemii koronawirusa. Osoby w wieku powyżej 70 lat mogą liczyć na pomoc m.in. w zrobieniu zakupów czy odebraniu leków z apteki. Urzędników wspomagają konstancińscy harcerze.

Mamy szczególnie trudny czas dla osób starszych, dlatego gmina Konstancin-Jeziorna – poprzez działania prowadzone m.in. przez Ośrodek Pomocy Społecznej – wspiera seniorów od początku trwania pandemii koronawirusa. Nie inaczej jest teraz – w trakcie drugiej fali COVID-19.


Obostrzenia dla seniorów

Od 24 października cały kraj został objęty czerwoną strefą, a rząd wprowadził szereg nowych restrykcji, w tym takich, które dotknęły osoby starsze. I tak na przykład do odwołania obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania przez nie czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia. 


Korpus wsparcia seniorów

Powołany też został Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. W realizację tego programu zaangażowane zostały lokalne ośrodki pomocy społecznej. – Nasi pracownicy pomagają np. w zrobieniu zakupów, wykupie leków czy wyrzuceniu śmieci – mówi Ewa Michalska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie. – Trzeba tylko do nas taką potrzebę zgłosić.

Można to zrobić telefonicznie – dzwoniąc bezpośrednio do konstancińskiego OPS-u (nr tel. 22 756 34 84) lub na ogólnopolską infolinię (nr tel. 22 505 11 11). Podczas rozmowy zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku zostanie ustalony zakres i rodzaj niezbędnej pomocy. – Z takiej formy wsparcia mogą skorzystać osoby, które ukończyły 70 lat – wyjaśnia Ewa Michalska. – Pomoc jest bezpłatna, a senior pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów. 


Pomoc harcerzy

Realizacja usługi w postaci np. dostarczenia zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta już z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych. W szczególnych przypadkach wsparcie mogą otrzymać także młodsi seniorzy. Pracowników OPS-u w działaniach wspierają harcerze z hufca Uroczysko Konstancin, którzy chętnie np. zabiorą psa na spacer.


Wolontariusze poszukiwani

Poszukiwani są także wolontariusze. Osoby, które chciałyby wesprzeć seniorów swoją pomocą, mogą się zgłosić wypełniając ankietę na stronie internetowej akcji: Wspieraj Seniora  (link otwiera się w nowym oknie). Więcej informacji dostępnych jest również na stronie internetowej OPS w Konstancinie-Jeziornie (link otwiera się w nowym oknie).

Autor: Agnieszka Jarzębska-Isio      

2020-11-02

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer