Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Festiwal Otwarte Ogrody wirtualnie

Nikt nie wyobraża sobie września w Konstancinie-Jeziornie bez Festiwalu Otwarte Ogrody. Nie inaczej będzie w tym roku, chociaż 13. edycja odbędzie się w formie dostosowanej do obecnych czasów. Zapraszamy 12 i 13 września przed ekrany komputerów, laptopów i telefonów, a na finał – do Konstancińskiego Domu Kultury.

Z powodu niepewnej sytuacji epidemiologicznej oraz rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 organizator Festiwalu Otwarte Ogrody – Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz jego partnerzy – Urząd Miasta i Gminy i Konstanciński Dom Kultury, podjęli decyzję o rezygnacji w tym roku z imprezy w dotychczasowej formie.


Festiwal online

Impreza się jednak odbędzie. – Sytuacja zmusiła nas do poszukiwania takiego bezpiecznego dla uczestników i zaangażowanych w organizację sposobu realizacji festiwalu, aby nie pozbawiać publiczności możliwości udziału i poznawania najpiękniejszych miejsc i twórców gminy Konstancin-Jeziorna – wyjaśnia Czesława Gasik, prezes TMPiZ Konstancina.

Dlatego też Otwarte Ogrody 2020 odbędą się wyłącznie w sieci. W ramach tegorocznego festiwalu filmowe prezentacje twórców i retransmisje występów będą dostępne dla wszystkich, którzy mają dostęp do internetu. Każdy, kto w dniach 12–13 września odwiedzi profil gminy na Facebooku (link otwiera się w nowym oknie) lub kanał w serwisie YouTube (link otwiera się w nowym oknie), będzie miał niepowtarzalną okazję uczestniczyć w Otwartych Ogrodach i cieszyć się tym, co twórcy przygotowali dla nas. A zapowiada się prawdziwy kalejdoskop kulturalnych wrażeń.


Muzy konstancińskich ogrodów

Muzeum Villa la Fleur umożliwi podziwianie wybranych arcydzieł XX-wiecznego malarstwa i rzeźby (m.in. Tamary de Lempickiej, twórców École de Paris czy Bolesława Biegasa). Duet Cheek 2 Cheek zaprezentuje oryginalne aranżacje muzyki rozrywkowej, wykonane na harfę celtycką i ukulele. Różne pieśni i piosenki, zarówno rozrywkowe, jak i ludowe, od Louisa Armstronga do Stanisława Moniuszki, ale w aranżacjach na duży zespół wokalny, przedstawi Konstanciński Chór Kameralny. Wyjątkowe pieśni Eleny Kazancewej, śpiewającej poetki z Mińska, przybliży podczas koncertu zespół Piąty Dzień. Będą fotografie Moniki Bukowińskiej ujęte w cykl „Mijane, zapomniane... w architekturze Konstancina”, oraz wirtualne wystawy zdjęć „Poland 2020” i „Konstanciński Flash” autorstwa Dominika Bednarskiego. W ogrodzie rodziny Hertlów poznamy twórczość malarską i rzeźbiarską Piotra Hertla, a malarstwo Emilii Czyż-Kędzierskiej znajdzie ekspozycyjną przestrzeń w pięknym ogrodzie artystki. Miłośników literatury zainteresuje z pewnością film „Niełatwo być pisarzem”, opowiadający o historii Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, założonego przez twórców niezgadzających się z decyzją władz stanu wojennego o rozwiązaniu Związku Literatów Polskich. 


Pablo Picasso w Hugonówce

Ostatniego dnia festiwalu, czyli 13 września (niedziela), zapraszamy też do Hugonówki, gdzie Konstanciński Dom Kultury przygotował dla wszystkich nie lada gratkę. W godz. 12.00–20.00 będzie można oglądać obraz autorstwa Pabla Picassa. O godz. 18.00 natomiast odbędzie się spotkanie z bohaterem portretu, artystą sztuk wizualnych Witoldem-K. Ze względu na reżim sanitarny liczba miejsc na spotkanie będzie ograniczona. Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w recepcji KDK Hugonówka w dniu wydarzenia.


[PROGRAM ONLINE]

12 września (sobota):

  • 11.00 Villa La Fleur – spacer wśród arcydzieł malarstwa, rysunku i rzeźby;
  • 12.00 Koncert zespołu Piąty Dzień z piosenkami Eleny Kazancewej;
  • 13.00 Abstrakcje w malarskim ogrodzie Emilii Czyż-Kędzierskiej;
  • 14.00 Dominik Bednarski „Poland 2020 – Pandemia”;
  • 14.15 Dominik Bednarski „Konstancin Flash 2017–2020”;
  • 15.00 Koncert duetu instrumentalnego Cheek 2 Cheek.
13 września (niedziela):
  • 11.00 Wszystkie wymiary twórczości Piotra Hertla;
  • 12.00 Mijane, zapomniane… w architekturze Konstancina – fotografie Moniki Bukowińskiej;
  • 13.00 Koncert Konstanciński Chór Kameralny;
  • 14.00 W ogrodzie literackim i filmowym – projekcja filmu „Niełatwo być pisarzem.

Wszystkie materiały pozostaną dostępne na naszym YouTubie i Facebooku.


Do pobrania

Autor: Patryk Siepsiak

2020-09-07

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer