Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Pożar hali przy ul. Mirkowskiej ugaszony

Strażacy ugasili gigantyczny pożar, który we wtorek (1 września) wybuchł w hali magazynowej przy ul. Mirkowskiej w Konstancinie-Jeziornie. W akcji brało udział blisko 30 jednostek z powiatu piaseczyńskiego i Warszawy. W pożarze na szczęście nikt nie ucierpiał. Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego cały czas monitorował sytuację i w razie potrzeby na bieżąco reagował.

Do ogromnego pożaru doszło we wtorek (1 września) tuż przed godz. 17.00. Paliła się hala przy ul. Mirkowskiej. W magazynie o pow. 5 tys. mkw. składowane były m.in. styropian i plastikowe butelki. Na miejsce natychmiast zadysponowano strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Konstancin-Jeziorna i sąsiednich miejscowości. 


150 strażaków

Skala pożaru była gigantyczna. Ogień błyskawicznie się rozprzestrzeniał. Dzięki sprawnej i szybkiej akcji strażaków nie doszło do wybuchu 6 butli z gazem, które znajdowały się wewnątrz hali – zostały wyniesione na zewnątrz i ostudzone. Do Konstancina-Jeziorny skierowano także ratowników z Warszawy i Nowego Dworu Mazowieckiego. W działaniach, kierowanych przez zastępcę mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP, uczestniczyło prawie 30 jednostek i 150 strażaków. 


SMS do mieszkańców

Sytuację na bieżąco monitorowały także gminne służby. Na miejscu był m.in. zastępca szefa Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ponadto burmistrz Kazimierz Jańczuk o zdarzeniu powiadomił m.in. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie, a chwilę po godz. 18.00 subskrybenci Gminnego Systemu Powiadamiania SMS otrzymali na swoje telefony komórkowe komunikat z ostrzeżeniem, żeby zamknąć okna oraz unikać wychodzenia z domu.


Monitoring powietrza

Nad miastem przez wiele godzin unosił się gęsty czarny i gryzący dym – był on widoczny m.in. w Warszawie. Na terenie gmin Konstancin-Jeziorna i Piaseczno na bieżąco monitorowano jakość powietrza. Na szczęście wyniki z mobilnego laboratorium nie wykazały obecności w nim szkodliwych substancji. Strażacy przez kilka godzin walczyli z ogniem. Wodę pitną i posiłki dla ratowników zapewniała Państwowa Straż Pożarna, wspierana przez gminę. Swoją pomoc okazali także mieszkańcy, którzy niemal przez całą noc dostarczali m.in. napoje i jedzenie. 


Bez ofiar

Pożar udało się opanować późnym wieczorem. Przez całą noc oraz środowy poranek trwało dogaszanie. Na szczęście obyło się bez ofiar. Jak informują służby, nikt nie został też ranny.

Wszystkim strażakom biorącym udział w akcji oraz osobom dobrej woli, które wsparły ratowników w prowadzonych działaniach, składamy serdeczne podziękowania.

Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna dziękuje również Ewie i Arkadiuszowi Utratom, właścicielom sklepu spożywczego w Habdzinie, za przekazanie artykułów spożywczych dla strażaków.

Autor: Patryk Siepsiak

2020-09-02

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer