Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Uczniowie wrócili do szkół

1 września w szkołach tradycyjnie wybrzmiał pierwszy dzwonek zwiastujący nowy rok szkolny. Będzie on jednak zupełnie inny niż te, które znaliśmy. Ze względu na trwającą wciąż pandemię koronawirusa w placówkach edukacyjnych obowiązuje nowa rzeczywistość związana z reżimem sanitarnym.


Placówki po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wznowiły stacjonarną działalność edukacyjną. We wtorek (1 września) wybrzmiał w nich pierwszy dzwonek zwiastujący koniec wakacji. Uroczyste inauguracje nowego roku szkolnego 2020/2021 miały w tym roku inny charakter niż zazwyczaj – zamiast tłumnych akademii, w których uczestniczyli wszyscy uczniowie, były spotkania klasowe w mniejszych grupach.


Obostrzenia sanitarne

W tym roku naukę w sześciu gminnych szkołach podstawowych rozpoczęło łącznie 1877 uczniów, a w czterech przedszkolach i żłobku – 535 maluchów. Wszystkie placówki funkcjonują w nowej rzeczywistości oraz zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. W szkołach, przedszkolu i żłobku obowiązują obostrzenia sanitarne, chodzi głównie o przestrzeganie ogólnych zasad higieny: częste mycie rąk – bezzwłocznie po przyjściu do szkoły, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Ograniczony został także dostęp do placówek osób z zewnątrz.


Dla bezpieczeństwa

Gminne jednostki zwracają również większą uwagę na stan zdrowia dzieci. Do placówek nie będą przyjmowane te z katarem, kaszlem czy innymi objawami przeziębienia. – Każdy dyrektor opracował swoje procedury postępowania dostosowane do układu funkcjonalnego budynku oraz liczby uczniów – mówi Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna. – Wszystko po to, aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo uczniom oraz pracownikom placówek edukacyjnych. 

Szczegółowe procedury bezpieczeństwa obowiązujące w gminnych szkołach, przedszkolach i żłobku dostępne są na stronach internetowych poszczególnych placówek. 

Autor: Patryk Siepsiak

2020-09-01

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer