Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Willa Gryf z dofinansowaniem

Ponad 1,4 mln zł dofinansowania otrzymała gmina Konstancin-Jeziorna na termomodernizację, remont i przebudowę willi Gryf przy ul. J. Sobieskiego 13. Pieniądze pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Willa Gryf stała się wizytówką os. Grapa i całego Konstancina-Jeziorny. Liczący 115 lat budynek został pieczołowicie odrestaurowany i zmodernizowany. Rewitalizacja obejmowała m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych, podłóg i dachu; wymianę stolarki okiennej i drzwiowej; modernizację instalacji centralnego ogrzewania i wymianę instalacji elektrycznej. Ponadto w pełni zachowana została, ze wszystkimi detalami,architektura zewnętrzna willi, m.in. zrekonstruowano werandę od strony ul. Mickiewicza oraz charakterystyczną wieżyczkę. 


Dofinansowanie

Całość prac kosztowała 5,3 mln zł. Jednak ostateczny rozrachunek inwestycja jest niższy, bo konstancińskiemu samorządowi udało się pozyskać na jej realizację ponad 1,4 mln zł. Pieniądze pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W połowie lipca władze gminy podpisały umowę o dofinansowanie projektu pn.: „Termomodernizacja, remont i przebudowa budynku willi Gryf przy ul. Jana Sobieskiego 13 w Konstancinie-Jeziornie”, w ramach programu priorytetowego nr 3.1.2 „Poprawa jakości powietrza, Część 2: Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Pieniądze trafiły już do budżetu gminy.


Dla mieszkańców

W willi Gryf przed laty mieścił się znany pensjonat. Teraz obiekt został przeznaczony na potrzeby integracji wielopokoleniowej. Mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna znajdą w nim filie Biblioteki Publicznej i Konstancińskiego Domu Kultury oraz świetlicę środowiskową.Autor: Patryk Siepsiak

2020-08-13

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer