Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Wystawa o nadwiślańskim Urzeczu

Urzecze zawita do Warszawy, a to za sprawą Państwowego Muzeum Etnograficznego, które 22 sierpnia otwiera w swoich murach wystawę poświęconą temu wyjątkowemu nadwiślańskiemu mikroregionowi. Opowieść o nim widziana jest z perspektywy pamięci i zbiorów jego współczesnych mieszkańców. Gmina Konstancin-Jeziorna jest partnerem wystawy.

W sercu Mazowsza usytuowany jest mikroregion Urzecze. To wąski, czterdziestokilometrowy pas ziemi rozciągający się po obu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Do Urzecza przynależy także nadwiślańska część gminy Konstancin-Jeziorna. Tereny te od wielu lat ulegają urbanizacji, procesom migracyjnym i nowoczesności. – Postanowiłem sięgnąć do pamięci mieszkańców współczesnego Urzecza, by zachować resztki jego tożsamości – tłumaczy pomysłodawca i kurator wystawy Mariusz Raniszewski.


Zachować od zapomnienia

Prezentowana w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie wystawa czasowa „Nad Wisłą, na Urzeczu”, jej otwarcie zaplanowano w sobotę 22 sierpnia, koncentruje się na historii mówionej współczesnych Łurzycoków pamiętających dawne zwyczaje, obrzędy i kulturę materialną. Wystawa pokazuje archiwalne i współczesne fotografie Urzecza i jego mieszkańców, nagrania z opowieściami o życiu na Urzeczu, filmy, stroje, przedmioty codziennego użytku i narzędzia służące np. do obróbki drewna. Na wystawie zobaczymy charakterystyczny motyw na kobiecym stroju wilanowskim z nadwiślańskiego Urzecza, jakim jest czarny haft w floralne ornamenty, dowiemy się na czym polegała udana symbioza mieszkańców z rzeką, jak wyglądały domy budowane na tyrpach, czyli małych wzniesieniach nad Wisłą, podejrzymy też menu oryginalnej, lokalnej kuchni.


Urzecze budzi ciekawość

Pomysł tej wystawy związany jest z projektem „Zagubiona Dzielnica. Urzecze”, sfinansowanym przez m.st. Warszawa. – Jeszcze kilka lat temu z okien mojego mieszkania na skraju Siekierek rozciągał się widok na morze zieleni: ogródki działkowe, a potem tereny zalewowe, aż po Wisłę i majaczący w oddali most Siekierkowski. Z czasem, przemierzając dawne uliczki dorożkarzy – Daktylową, Figową, Cytrynową – coraz częściej natykałem się na dźwigi budowlane. Stare Siekierki zaczęły odchodzić w przeszłość, wypełniły je osiedla deweloperskie. A Siekierki to właśnie część Urzecza i tak narodził się projekt i pomysł na wystawę – wyjaśnia Mariusz Raniszewski.

Dziś po latach zapomnienia Urzecze znów budzi ciekawość badaczy. – Starsi mieszkańcy regionu trafnie zauważali, że tu żyć było trudno, ale się opłacało – opowiada dr Łukasz Maurycy Stanaszek, antropolog i badacz Urzecza z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, które jako współproducent wystawy zaprezentuje na wystawie archeologiczne artefakty z terenów nadwiślańskich.


Partnerzy wystawy

Wystawa będzie dostępna do 11 kwietnia 2021 r., w godzinach pracy Muzeum. Jej partnerami są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Powiat Piaseczyński, Gmina Konstancin-Jeziorna, Gmina Góra Kalwaria, Centrum Kultury i Sportu w Karczewie, Dzielnica Wilanów, Dzielnica Wawer. Patroni medialni wystawy: Chilli Zet, Zwykłe Życie, Dzielnica Wisła, Pismo Folkowe, Warszawa i okolice.

Więcej informacji o wystawie na stronie internetowej i Facebooku Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Autor: PWZ

2020-08-11

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer